wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Czym jest stożek drogowy i jakie pełni funkcje?

Czym jest stożek drogowy i jakie pełni funkcje?

Data dodania: 26-04-2021 Wyświetleń: 952


Stożek drogowy, zwany również pachołkiem drogowym, to jeden z elementów bezpieczeństwa dróg i parkingów. Z pewnością każdy kierowca miał w życiu do czynienia ze stożkiem drogowym. Są powszechnie stosowane i niezwykle popularne. Pełnią wiele funkcji i zadań. Jednak o ile często się z nimi spotykamy, o tyle znacznie rzadziej zastanawiamy się, jaką funkcję pełni stożek drogowy, do czego może być wykorzystywany i w jakich sytuacjach okazuje się przydatny. Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.


Czym są stożki drogowe?


Stożek drogowy to nic innego jak powszechnie znany pachołek drogowy. To podstawowy element bezpieczeństwa ruchu drogowego. Stożki drogowe są lekkie, dzięki czemu ich montaż, demontaż oraz zmiana lokalizacji są niebywale łatwe i można to zrobić jedną ręką. Zapewniają bezpieczeństwo zarówno na drogach publicznych czy autostradach, jak również na parkingach, stacjach benzynowych czy prywatnych posesjach. Dodatkowo stożki drogowe stosuje się do zabezpieczenia pieszych w ruchu drogowym. Pachołki drogowe występują w wielu opcjach i wariantach, dzięki czemu można z łatwością dostosować je do sytuacji i panujących na drodze warunków. 


Możliwości wyboru stożków drogowych


Pachołki drogowe mają fluorescencyjny kolor, najczęściej pomarańczowy. Dla zapewnienia lepszej widoczności i zwiększenia bezpieczeństwa stożki drogowe są wyposażone w elementy odblaskowe. Zarówno odpowiednia barwa, jak i odblaskowe taśmy sprawiają, że stożki ostrzegawcze są doskonale widoczne i w słoneczny dzień, i w deszczu albo po zmroku, także na nieoświetlonych drogach. Nie tracą funkcjonalności niezależnie od warunków, są odporne na działanie wody i mrozu. 


Stożki drogowe mogą być plastikowe albo wykonane z gumy. Plastikowe pachołki drogowe są nieco lżejsze, jednak ich gumowe odpowiedniki są dużo trwalsze i odporniejsze na uszkodzenia. Gumowe stożki nie łamią się ani nie niszczą po kontakcie z samochodem czy nawet najechaniu na nie. Ponadto szybko wracają do pierwotnego kształtu. Mogą być wykorzystywane na drogach różnego typu, więc istnieje możliwość wyboru i dostosowania pachołków drogowych do warunków i natężenia ruchu. 


Pachołki ostrzegawcze w kształcie stożków można zakupić w różnych rozmiarach i wysokościach – standardowo o wysokości 30 cm, 50 cm, 75 cm i największe pachołki drogowe - 100 cm. Trzeba pamiętać, że duża prędkość pojazdów i natężenie ruchu wymagają, aby dla zapewnienia stabilności pachołki miały większy ciężar. Sklepy z tego typu sprzętem drogowym oferują stożki drogowe z obciążeniem o konkretnej wadze lub też proponują pachołki z możliwością samodzielnego dołączenia dowolnego obciążenia. Mnogość rozwiązań powoduje, że bez trudu można dostosować stożki drogowe do sytuacji i wymagań narzuconych przepisami o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.


Funkcje stożków drogowych


Stożki drogowe dzięki swoim cechom i różnorodności spełniają wiele funkcji oraz mają zastosowanie zarówno w ruchu drogowym, jak i pieszym. Zapewniają oraz podnoszą poziom bezpieczeństwa w wielu sytuacjach. Sprawdzają się na parkingach, do oznaczenia miejsc niebezpiecznych na drogach i chodnikach, a także do odgradzania stref czy wyznaczania odcinków niebezpiecznych dla ruchu. Innymi słowy pachołki drogowe w kształcie stożków mogą być wykorzystywane do:
 

  • wyznaczania stopniowego zwężania jezdni,
  • wyznaczania kursu jazdy,
  • prowadzenia robót szybko postępujących oraz krótkotrwałych,
  • doraźnego oznakowania miejsc niebezpiecznych,
  • zaznaczenia progu podczas wykonywania nakładek bitumicznych,
  • wygrodzenia obszaru wzdłuż pasa wyłączonego z ruchu,
  • zaznaczenia świeżo wykonanego oznakowania poziomego jezdni (linii i pasów),
  • zabezpieczenia świeżo przeprowadzonych prac remontowych części nawierzchni jezdni nie większej niż 1 m2,
  • wyznaczania obszarów wyłączonych z ruchu pojazdów na stacjach benzynowych czy lpg oraz na prywatnych posesjach lub parkingach.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu