wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Czy pachołki drogowe i stożki drogowe oznaczają to samo?

Czy pachołki drogowe i stożki drogowe oznaczają to samo?

Data dodania: 29-10-2021 Wyświetleń: 44


W internecie – na różnego rodzaju stronach, forach, ale także w sklepach internetowych można się spotkać z wymiennym stosowaniem określeń pachołki drogowe i stożki drogowe. Jednak wśród klientów oraz osób zainteresowanym tym produktem wzbudza to konsternację, gdyż nie są pewni, czy to dokładnie to samo. Wyjaśnimy więc, czy pachołki drogowe i stożki drogowe to tożsame pojęcia.
 

Pachołki drogowe a stożki drogowe – charakterystyka


Zobacz również: Jak odczytywać słupki drogowe?

Na wstępie należy zaznaczyć, że pachołki drogowe przybierają kształt piramidy, czyli stożka. Nie powinno więc dziwić zamienne stosowanie tych określeń. Tym samym otrzymujemy potwierdzenie, że stożki drogowe i pachołki drogowe oznaczają to samo oraz są określeniami dla dokładnie tych samych akcesoriów bezpieczeństwa ruchu drogowego. Warto dowiedzieć się o nich nieco więcej i poznać ich możliwe zastosowania.


Najczęściej spotykane pachołki drogowe są dwukolorowe i mają barwę biało-pomarańczową lub biało-czerwoną. Wyposażone są także w pasy z folii odblaskowej. Ten element pozwala znacząco zwiększyć ich widoczność, co jest szczególnie ważne po zmroku lub we mgle czy w deszczu. Warto wiedzieć, że stożki drogowe mogą mieć inne kolory, w zależności od preferencji klienta i oferty producenta. Występują na przykład w wariantach jednokolorowych. Ich wielkość również nie jest jednakowa


Wysokość pachołków drogowych może być dostosowana pod kątem ich wykorzystania. Dostępne są pachołki o wielkości od 30 cm do 100 cm. Materiał, z jakiego są wykonywane stożki drogowe, to polietylen (PE) i polichlorek winylu (PVC/PCV). Nie są rzadkością również produkty, których podstawa jest zrobiona z gumy recyklingowej (REC).
 

Zastosowanie pachołków drogowych


Zobacz również: Potykacze ostrzegawcze - niezbędne w zakładzie pracy

Pachołki drogowe to wszechstronne elementy wyposażenia dróg, parkingów i poboczy. Służą do wielu celów oraz doskonale wyznaczają tor ruchu. Oprócz tego nadają się do organizacji zabawy czy toru przeszkód. Gdzie są stosowane stożki drogowe? Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że pachołki drogowe to rozwiązanie krótkotrwałe. Ze względu na lekkość i mobilność mogą być szybko oraz łatwo przenoszone z miejsca na miejsce. Wykorzystuje się je do zaznaczenia i zwrócenia uwagi na zagrożenie lub na miejsce niebezpieczne. Oprócz tego służą do organizacji ruchu przez wyznaczenie toru jazdy czy oznaczenie powierzchni wyłączonej z ruchu. Są nieodłącznym elementem w czasie robót drogowych i napraw nawierzchni. Za ich pomocą rozdziela się kierunki ruchu pojazdów oraz wyznacza skosy albo stopniowe zwężanie jezdni. Rozwiązanie jest też popularne na placach manewrowych służących do nauki jazdy. Równie często pachołki drogowe stosuje się na prywatnych posesjach. Możliwości jest równie wiele jak pomysłów użytkowników, a każdy z nich jest tak samo dobry.


Warto wiedzieć, że w sklepach z akcesoriami drogowymi są dostępne dodatki do stożków drogowych. Są umieszczane na szczycie pachołka. Dodatkowym elementem może być tabliczka ze znakiem, rozciągana taśma lub lampa drogowa.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl