Akcesoria drogowe a bezpieczne ścieżki dla pieszych i rowerzystów
Akcesoria drogowe, takie jak pachołki, blokady, separatory czy lustra pełnią niezwykle ważne funkcje w całej infrastrukturze drogowej. Zwiększają bezpieczeństwo nie tylko pojazdów poruszających się po jezdni, ale również pieszych i rowerzystów. Właściwe planowanie przestrzeni miejskiej obejmuje również zastosowanie właściwych akcesoriów. Które z nich gwarantują większy komfort, przejrzystość i bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego?
Różne rodzaje akcesoriów drogowych
Ich zadaniem jest znakowanie niebezpiecznych miejsc, informowanie o zmianie organizacji ruchu czy wyznaczanie remontowanych przestrzeni. Akcesoria drogowe spełniają różne funkcje, dlatego też dostępne są w różnych rozmiarach, konfiguracjach i formach. Na rynku znane są takie produkty jak:
- pachołki drogowe,
- wysepki,
- słupki i separatory drogowe,
- barierki ochronne,
- łańcuchy ochronne,
- taśmy ostrzegawcze,
- progi zwalniające,
- lustra drogowe,
- sygnalizatory świetlne i ostrzegawcze.
Poszczególne produkty mogą sprawdzać się w nieco innych warunkach drogowych i zróżnicowanych sytuacjach, w których biorą udział pojazdy, piesi, czy rowerzyści.
Rowerzyści i akcesoria drogowe a bezpieczeństwo
Rowerzyści tam, gdzie to możliwe powinni poruszać się po wyznaczonych ścieżkach rowerowych. Te z kolei muszą być jasno i wyraźnie wyodrębnione, widoczne zarówno z poziomu pieszego, jak i kierowcy. W tym zadaniu pomóc mogą:
- lustra drogowe — montowane są zazwyczaj przy skrzyżowaniach, ale też przy wyjazdach z posesji, które mają ograniczone pole widzenia. Pomagają rowerzystom i kierowcom wcześniej dostrzec się nawzajem;
- separatory i słupki — ich zadaniem jest rozdzielanie pasów ruchu samochodowego od rowerowego. Zapobiegają również takim sytuacjom jak niekontrolowany wjazd na drogę rowerową, a jednocześnie nie stanowią zagrożenia w razie uderzenia;
- progi zwalniające — stosowane w miejscach, gdzie ruch pieszy, rowerowy i samochodowy się krzyżują. Mają za zadanie wymusić redukcję prędkości przez kierowców, ale również zwrócić uwagę rowerzystów na miejsca szczególnie niebezpieczne.
Akcesoria drogowe i bezpieczne przejścia dla pieszych
Produkty, które mają zwiększać bezpieczeństwo na drodze, służą również ochronie zdrowia i życia pieszych. Szczególnie gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo dzieci, osób starszych, a także niepełnosprawnych. Dobrze zaprojektowana infrastruktura może znacząco poprawić ich komfort. W tym celu stosowane są:
- barierki ochronne — umieszczane najczęściej właśnie w pobliżu przejść dla pieszych, w bezpośrednim sąsiedztwie szkół przedszkoli czy przystanków. Ich zadaniem jest ograniczanie możliwości wtargnięcia na jezdnię, szczególnie przez osoby młode i nieświadome zagrożenia. Pomagają również w kierowaniu ruchem pieszych;
- oświetlenie LED — wyposażone w specjalne czujniki aktywuje się automatycznie, gdy pieszy zbliża się do pasów. Takie akcesoria są pomocne szczególnie w nocy i podczas złej pogody, gdy widoczność jest ograniczona
- nawierzchnie antypoślizgowe – to specjalne płyty lub farby antypoślizgowe stosowane na przejściach, które mają zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia się. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie zimą i w czasie deszczu;
- progi zwalniające — stosowane szczególnie w miejscach zagrożenia pieszych i rowerzystów. Montowane są przy przejściach dla pieszych, w strefach zamieszkania, w pobliżu miejsc o zwiększonym natężeniu ruchu dzieci i młodzieży.
Akcesoria drogowe ze specjalnym oświetleniem
Jednym z największych zagrożeń, które mogą spotkać pieszych lub rowerzystów, jest słaba widoczność po zmroku czy w trudnych warunkach atmosferycznych. Dużą rolę odgrywają więc tutaj wszystkie akcesoria wyposażone w elementy świetlne czy odblaskowe:
- oświetlenie solarne montowane przy ścieżkach rowerowych i chodnikach,
- elementy świetlne montowane przy nawierzchni drogi,
- migające światła ostrzegawcze montowane do znaków,
- elementy odblaskowe na barierkach i separatorach.
Akcesoria drogowe stanowią realne narzędzia zwiększające bezpieczeństwo i komfort pieszych oraz rowerzystów. Ich odpowiedni dobór, rozmieszczenie i umiejscowienie są kluczowe dla budowania miejsc o zwiększonej ochronie zdrowia i życia uczestników ruchu drogowego. .
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog