wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Blokady na koło - to warto wiedzieć

Blokady na koło - to warto wiedzieć

Data dodania: 30-04-2023 Wyświetleń: 334
Parkowanie w nieprawidłowym miejscu grozi mandatem w wysokości 100-1200 zł, a także założeniem blokady na koło. Aby uniknąć jeszcze większych problemów, powinieneś wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji. Sprawdź, kiedy zostanie założona blokada na koło i kto ma takie uprawnienia!


Blokady na koło - to warto wiedzieć



Kto może założyć blokadę na koło


Należy podkreślić, że legalnie blokady na koło mogą założyć Policja i Straż miejska, chociaż czasami na takie rozwiązanie decyduje się spółdzielnia mieszkaniowa, firma prywatna, czy zarządca budynku. Wspomniane podmioty nie mają jednak takich uprawnień, dlatego zazwyczaj pozostawiają tylko kierowcy powiadomienie ostrzegawcze.

Wielu kierowców uważa, że blokada na koło jest dla nich bardziej dotkliwa niż mandat. To środek dyscyplinujący, który rzuca się w oczy, dlatego działa jako straszak dla pozostałych zmotoryzowanych. Należy podkreślić, że takie rozwiązania stosuje się zarówno wtedy, gdy zaparkowaliśmy nieprawidłowo na drodze publicznej, jak i prywatnej.


 

Blokady na koło - kiedy nam grozi


Blokady na koło można zastosować wówczas, gdy zaparkowany samochód znajduje się w niedozwolonym miejscu. Powinieneś się z tym liczyć, jeśli postawisz auto zbyt blisko przejścia dla pieszych czy ścieżek rowerowych, tym samym ograniczając widoczność. Zanim zaparkujesz samochód, upewnij się, że nie chcesz tego zrobić w strefie przeznaczonej dla pojazdów uprzywilejowanych. 

Z tego samego powodu nie zostawiaj pojazdu w miejscach przeznaczonych dla niepełnosprawnych, jeśli nie masz stosownej karty parkingowej. W podanych sytuacjach policja lub straż miejska założy blokadę na koło, a nawet może odholować samochód na parking strzeżony, na koszt właściciela pojazdu. Wspomniane rozwiązanie stosuje się wówczas, gdy auto utrudnia ruch lub zagraża bezpieczeństwu pieszych i/lub kierowców. Oprócz tego samochód zostanie odholowany, jeśli przekracza on dozwolony nacisk osi, masę, czy wymiary.



Blokady na koło – jak odzyskać samochód


Jeśli po powrocie do auta zauważysz, że masz założoną blokadę na koło, to:
  • zadzwoń pod numer pozostawiony przez Policję lub Straż Miejską;
  • podczas rozmowy z policjantem lub strażnikiem miejskim podaj numer rejestracyjny i markę auta, a także dokładną lokalizację;
  • poczekaj na przyjazd patrolu, który wystawi Ci na mandat. 

Niekiedy może to trochę potrwać, pamiętaj jednak, że nie możesz samodzielnie zdjąć blokady na koło. Istnieje wtedy ryzyko, że zostaniesz oskarżony o przywłaszczenie i ewentualne zniszczenie mienia. 

Nie ponosisz żadnych opłat za zdjęcie blokady na koło. Nie musisz też przyjmować mandatu, aby blokada na koło została zdjęta. Jeśli jednak uznasz, że popełniłeś błąd, możesz go przyjąć i opłacić go w ciągu 7 dni. W przypadku nieprzyjęcia mandatu Policja lub Straż Miejska sporządzi notatkę, a Ty dostaniesz wezwanie do sądu. Możesz, ale nie musisz stawiać się na rozprawie. 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl