wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Czym są pachołki ostrzegawcze?

Czym są pachołki ostrzegawcze?

Data dodania: 25-07-2022 Wyświetleń: 265


Pachołki ostrzegawcze to popularne stożki, wszechobecne na polskich drogach. Ich szerokie zastosowanie wynika bezpośrednio z dużej funkcjonalności pachołków ostrzegawczych oraz dostępności w wielu wariantach zarówno kolorystycznych i zróżnicowanych pod kątem wielkości oraz wagi. Aby móc w pełni wykorzystać funkcjonalność pachołków drogowych i drzemiący w nich potencjał, wyjaśniamy, czym są pachołki ostrzegawcze i gdzie je wykorzystać.
 

Charakterystyka pachołków ostrzegawczych


Pachołki ostrzegawcze mogą być wykorzystywane w różnych sytuacjach. Jest to możliwe dzięki ich różnorodności, która pozwala bez trudu dopasować stożki ostrzegawcze do określonej sytuacji. Pachołki ostrzegawcze nazywane są też pachołkami drogowymi lub stożkami drogowymi. Można również spotkać się z określeniem pachołków parkingowych z powodu ich dużej popularności właśnie na różnego rodzaju placach manewrowych czy parkingach. Niezależnie od wybranego typu i zastosowania pachołków ostrzegawczych ich wspólną cechą jest kształt. Pachołki drogowe mają formę stożka, przez co są dobrze widoczne na drodze, a także charakteryzują się dużą stabilnością. 


Większość stożków ostrzegawczych jest wyposażona w pasy folii odblaskowej wysokiej jakości. Jest to cecha, która znacząco zwiększa widoczność pachołków na drogach każdego typu, również w sytuacji niedoboru światła, a więc po zmroku i w czasie deszczu, śniegu czy mgły. Folia odblaskowa ma zdolność silnego odbijania nawet niewielkiej ilości światła, które najczęściej pada na pachołki ostrzegawcze z reflektorów zbliżającego się samochodu. Pachołki ostrzegawcze występują w różnych wariantach kolorystycznych. Na drogach i w strefach parkowania najczęściej stosuje się stożki pomarańczowo-białe lub ewentualnie czarno-żółte czy czerwono-białe. Pozostałe opcje są popularne w zastosowaniach poza drogami i również gwarantują pełną funkcjonalność. 


Wysokość stożków drogowych waha się od 30 cm do nawet 110 cm. Wybór wysokości powinien być podyktowany warunkami, w jakich pachołki będą użytkowane, oraz natężeniem ruchu na drodze, na której będą ustawione. Przyjmuje się, że wraz ze wzrostem maksymalnej dopuszczalnej prędkości na drodze wzrasta wysokość pachołka. Dzięki temu zwiększa się jego widoczność i stabilność.
 

W jakim celu wykorzystuje się pachołki ostrzegawcze?


Pachołki ostrzegawcze stosuje się dla zwiększenia bezpieczeństwa użytkowników dróg, poboczy czy osób korzystających z określonej przestrzeni. Ich głównym zadaniem jest także organizacja powierzchni użytkowej i ruchu odbywającego się na niej. Na jezdniach pachołki ostrzegawcze najczęściej stosuje się do wyznaczania stopniowego zwężenia jezdni, wyznaczania toru ruchu pojazdów, do oznaczania robót krótkotrwałych lub szybko postępujących oraz oznaczania i zabezpieczania świeżo malowanych linii oznakowania poziomego wzdłuż jezdni.
 

Zastosowanie pachołków ostrzegawczych


Oprócz wspomnianych już funkcjonalności pachołków ostrzegawczych sprawdzają się one poza jezdnią. Z powodzeniem stosuje się je na placach manewrowych, małych parkingach osiedlowych czy na parkingach wielkopowierzchniowych. Stożki ostrzegawcze są także przydatne do organizacji pracy w dużych halach magazynowych czy produkcyjnych. Oprócz tego to nieodzowny element wyposażenia stacji benzynowych. Z ich funkcjonalności korzystają także użytkownicy indywidualni i prywatni, na prywatnych posesjach i podwórkach.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl