Barierki drogowe pełnią kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa na drogach. Ich głównym zadaniem jest oddzielenie jezdni od potencjalnie niebezpiecznych elementów otoczenia, takich jak drzewa, słupy przydrożne czy strome skarpy. Określane są także mianem zapór drogowych, co dobrze oddaje ich funkcję jako ochrony przed potencjalnymi zagrożeniami. Najczęściej spotyka się je na wiaduktach oraz w miejscach, gdzie przy samej drodze znajdują się elementy, które mogą stanowić ryzyko, takie jak słupy lub budynki.
Do czego służą barierki drogowe?
Barierki drogowe służą do ochrony jezdni. Odgradzają drogę od drzew, przydrożnych słupów czy skarp. Bariery drogowe to inaczej zapory drogowe. Umieszczane są przede wszystkim na wiaduktach oraz w miejscach, gdzie tuż obok drogi znajduje się na przykład słup czy budynek. W artykule wyjaśniamy, czym są bariery drogowe i jak prawidłowo ich używać.
Barierki drogowe – jak z nich korzystać?
Barierki drogowe, znane również jako zapory lub ogrodzenia drogowe, to konstrukcje, które umieszcza się wzdłuż dróg i autostrad. Zapewniają bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz oddzielają od siebie różne obszary jezdni. Barierki drogowe pełnią kilka istotnych funkcji. Przede wszystkim zapobiegają wypadkom drogowym poprzez efektywne zabezpieczenie pojazdów przed wypadnięciem z drogi lub zderzeniem z innymi użytkownikami dróg. Bariery drogowe chronią również pieszych i rowerzystów przed niepowołanym dostaniem się na jezdnię. Pomagają w kierowaniu ruchem i kontrolowaniu prędkości pojazdów. Stosuje się je również w celu rozdzielenia ruchu w przeciwnych kierunkach na autostradach. Bariery drogowe powszechnie wykorzystuje się do ograniczenia dostępu do określonych obszarów, takich jak autostrady, place budowy czy tereny chronione.
Rodzaje barier drogowych
Barierki drogowe występują w różnych formach i wykonane są z różnorodnych materiałów, w zależności od swojego przeznaczenia i lokalizacji. Wśród nich wyróżniamy bariery betonowe, tj. produkty wykonane z betonu, które są trwałe i skuteczne w zapobieganiu wypadkom. Ten rodzaj barier stosujemy w celu odseparowania ruchu drogowego bądź zaznaczenia krawędzi jezdni.
Bariery betonowe często są umieszczane na drogach. Swoją popularność zawdzięczają wytrzymałemu i odpornemu na czynniki zewnętrzne materiałowi, z jakiego są zbudowane. Produkty te mają barwę szarą, ale można je malować – najczęstszymi połączeniami są żółto-czarne lub biało-czerwone – dla poprawienia widoczności na drodze. Bariery betonowe są stosunkowo niedrogie, dlatego są alternatywą dla certyfikowanych produktów.
W sklepach z artykułami drogowymi kupimy także bariery metalowe – stosuje się je na drogach. Barierki plastikowe – lekkie i trwałe, służą do kontrolowania i separowania ruchu na krótszych odcinkach dróg. Barierami plastikowymi można też wydzielić krawędzie ulicy, oznaczyć teren prowadzonych prac remontowych czy wydarzeń i imprez okolicznościowych. To produkty wykonane z wytrzymałego polietylenu. Łatwe w montażu, zapewniają możliwość bezproblemowego rozstawienia w wymaganych miejscach. Bariery plastikowe można modyfikować, napełniać piaskiem lub wodą dla poprawienia stabilności. Na rynku są dostępne w białej i czerwonej kolorystyce (naprzemiennej).
Z kolei bariery energochłonne absorbują energię podczas zderzenia, dzięki czemu – podczas wypadku – zmniejszają obrażenia uczestników ruchu. Sprawdzają się przede wszystkim na mostach i górskich drogach oraz wszędzie tam, gdzie pojazdy rozwijają duże prędkości. Montuje się je wzdłuż dróg, aby zapobiec i uniemożliwić uczestnikom ruchu niekontrolowane i przypadkowe opuszczenie pasa.
Bariery kartingowe odpowiednie na tory gokartowe
Na torach gokartowych stosuje się bariery kartingowe. Wyprodukowane z polietylenu są wytrzymałe na warunki atmosferyczne, służą do zabezpieczania toru kartingowego. Mogą różnić się miedzy sobą wyglądem i wagą. Stosuje się je również do tworzenia alternatywnych tras czy pit stopów.
Bariery drogowe dostępne w sklepach z artykułami drogowymi
Zgodnie z Normą PN-EN 1317 bariery drogowe dzielimy ze względu na:
- poziom intensywności zderzenia,
- poziom powstrzymania i odkształcenie.
Sklepy z artykułami drogowymi oferują różne rodzaje barier: bariery drogowe ochronne lub mostowe, bariery betonowe lub plastikowe albo drogowe i chodnikowe. Warto wiedzieć, że zaporą drogową ochronną jest najczęściej bariera betonowa lub plastikowa. Stawiana jest w miejscach, gdzie zdarzają się poważne w skutkach wypadki drogowe. Barierki drogowe są istotnym elementem infrastruktury drogowej. Zwiększają bezpieczeństwo na drogach i pozwalają utrzymać porządek ruchu.