Do czego służą pachołki drogowe?
Rodzaje pachołków drogowych
Przed zdefiniowaniem do czego służą pachołki drogowe, najpierw trzeba określić jakie są ich rodzaje. Pachołek drogowy ma zwykle kształt stożka osadzonego na płaskiej, kwadratowej podstawie. Dlatego też pachołek drogowy nazywany jest często zamiennie stożkiem drogowym.
Na rynku najczęściej można dostać pachołki drogowe w wariancie dwukolorowym: biało-pomarańczowe albo biało-czerwone. Często spotyka się też pachołki drogowe mające pas wykonany z folii odblaskowej. Tego rodzaju stożki drogowe są dobrze widoczne w miejscu zastosowania. Pachołki drogowe dostępne też w innych wariantach kolorystycznych. Jest to zależne od asortymentu w sklepie lub hurtowni z akcesoriami drogowymi oraz indywidualnych potrzeb klientów.
Pachołki drogowe produkuje się najczęściej z materiału PCV (pachołki miękkie) albo z gumy recyklingowej (pachołki twarde). Przepisy ruchu drogowego definiują pachołki kodem U-23.
W zależności od wymiarów stożka drogowego, a więc wysokości i szerokości jego podstawy, wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje pachołków: U23a, U23b, U23c oraz U23d.
Stożki drogowe mają zwykle wysokość od 30 cm do 100 cm. Wysokość pachołka drogowego dobiera się w zależności od miejsca przeznaczenia i jego funkcji.
Jakie zastosowanie mają pachołki drogowe?
Pachołki drogowe wykorzystywane są najczęściej do tymczasowego oznaczania niebezpiecznych miejsc, przestrzeni i obiektów w ruchu drogowym.
Skutecznie ostrzegają o aktualnych utrudnieniach bądź zagrożeniach. Pachołki drogowe stosuje się między innymi do:
- rozdzielenia kierunków jazdy pojazdów na drodze;
- oznaczania momentu zwężania się jezdni;
- oznaczania chwilowych utrudnień na drogach, podczas prowadzonej budowy, przebudowy bądź remontu;
- wyznaczania zmienionych torów jazdy;
- zabezpieczenia świeżo malowanych linii i oznakowań poziomych na pasach drogowych; chodnikach czy ścieżkach rowerowych;
- określania obszarów czasowo wyłączonych z użytkowania.
- na placach manewrowych, gdzie ułatwiają początkującym kierowcom poruszanie się pojazdem poprzez wyznaczanie toru ruchu, przeszkód itp.;
- na prywatnych miejscach postojowych, gdzie skutecznie wyznaczają miejsca do parkowania;
- na posesjach, gdzie ostrzegają przed miejscami niebezpiecznymi;
- wokół obiektów przemysłowych i w halach magazynowych (gdzie na przykład pomagają usprawnić rozładunek i załadunek towarów).