Dobór pachołków drogowych - jakie parametry wziąć pod uwagę?
Dobór pachołków drogowych - jakie parametry wziąć pod uwagę?
Pachołki drogowe pomagają w wyznaczeniu nowego pasa ruchu i zabezpieczają powierzchnię wyłączoną z użytku. Właściwy dobór pachołków drogowych jest kluczowy dla zagwarantowania bezpieczeństwa na jezdni. Sprawdź, na co zwrócić uwagę kupując te produkty, które parametry są kluczowe i na których rozwiązaniach konstrukcyjnych skupić się najbardziej.
Charakterystyka różnych pachołków drogowych i ich parametry
Rozmiar
Decydując się na zakup pachołków drogowych, kluczowe będzie zwrócenie uwagi na ich wysokość. Standardowe wymiary pachołków drogowych to zazwyczaj 30, 50, 75 i 100 cm. Wybór danego produktu powinien zależeć od tego, z jakiej odległości pachołek ma być widoczny. Konieczne jest więc zwrócenie uwagi na panujące w danym miejscu warunki drogowe i widoczność.
Kolor i materiał wykonania pachołków
Istotny jest tutaj również kolor i forma odblaskowości. Pachołki drogowe powinny mieć intensywną, jaskrawą barwę oraz być wyposażone w elementy odblaskowe, co zagwarantuje ich widoczność w nocy i w trudnych warunkach atmosferycznych. Dokonując wyboru pachołków należy zwrócić uwagę na sam materiał wykonania. Produkty te najczęściej zrobione są z tworzywa sztucznego takiego jak PCV, ale też guma czy metal. Takie materiały są lekkie i elastyczne, a to zmniejsza ryzyko uszkodzenia pojazdów w przypadku zderzenia z produktem. Materiał, z którego wykonany jest pachołek powinien być odporny na działanie deszczu, śniegu czy gradu.
Oznakowanie
Pachołki drogowe służą zabezpieczeniu drogi i oznaczaniu jej w widoczny sposób. Z tego względu muszą być odpowiednio eksponowane dla użytkowników drogi. Standardowo pachołki mają jeden lub dwa białe pasy, poprawiające ich widoczność i pozwalające na dostrzeżenie produktów z dużych odległości. Oznakowanie pachołków nie jest jednak jednoznaczne, a każdy wariant ma nieco inne zastosowanie.
- Pachołki niemalowane – to pachołki, które pozbawione są białych pasów. Choć ich cena jest niska i atrakcyjna dla nabywców, to są to produkty najmniej widoczne na jezdni.
- Pachołki z malowanymi pasami – klasyczne oznakowanie pachołków białą farbą pozwala na zwiększenie ich widoczności nawet z dalekiej odległości. Takie produkty wykorzystuje się do zabezpieczenia drogi w ciągu dnia.
- Pachołki z folią – produkty, które zamiast malowanych pasów oklejone są odblaskową folią. Dzięki niej światło odbija się od pachołków i poprawia widoczność.
Poziom stabilności pachołków drogowych
Jednym z ważniejszych parametrów, jakie warto wziąć pod uwagę kupując pachołki drogowe jest ich stabilność. Ważne, aby produkt nie uległ uszkodzeniu w przypadku kontaktu z pojazdami, a jednocześnie mógł dalej pełnić swoje funkcje w wyznaczonym miejscu. W niektórych przypadkach jest konieczny dobór pachołków drogowych z dodatkowym obciążeniem w postaci wody lub piasku, aby zwiększyć ich stabilność.
Różne przeznaczenie pachołków drogowych
Pachołki drogowe mogą mieć różne zastosowania, co wpływa na dobór produktów o zróżnicowanych parametrach. Ich zadaniem jest wyznaczanie stref robót drogowych, organizowanie ruchu w miejscach kolizji i wypadków lub zabezpieczenie przestrzeni na imprezach masowych. W zależności od przeznaczenia, mogą pojawiać się pewne różnice w konstrukcji. Pachołki o większej odporności na uszkodzenia, wykonane z trwalszych materiałów, stosuje się w rejonach intensywnego ruchu.
Normy i przepisy prawne, które mówią o wykorzystaniu pachołków
Decydując się na zakup konkretnych pachołków drogowych, konieczne jest zwrócenie uwagi na określone normy, np. normy europejskie, czy krajowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa i oznakowania dróg. Warto sprawdzić, czy dobór pachołków drogowych był pokierowany również odpowiednimi certyfikatami i atestami, które zapewniają ich zgodność z przepisami. Korzystaj jedynie ze sprawdzonych źródeł i polecanych dostawców akcesoriów drogowych.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog