wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Gdzie i kiedy stawia się pachołki drogowe gumowe?

Gdzie i kiedy stawia się pachołki drogowe gumowe?

Data dodania: 23-04-2021 Wyświetleń: 380


Pachołki drogowe dostępne w wielu rozmiarach, produkowane są z różnych materiałów. Można zdecydować się na stożki drogowe lekkie bądź z obciążeniem. Wybór konkretnego modelu jest ściśle uzależniony od miejsca i warunków, w jakich będzie użytkowany stożek. Dokonując go, należy zapoznać się z zasadami i przepisami dotyczącymi stawiania pachołków drogowych. Podpowiadamy więc, gdzie i kiedy ustawia się gumowe stożki drogowe.


Czym są gumowe pachołki drogowe?


Pachołki drogowe to element dróg, autostrad czy parkingów znany niemal każdemu kierowcy. Stożki drogowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Do najpopularniejszych można zaliczyć plastikowe pachołki drogowe. Jednak stopniowo są wypierane przez praktyczniejsze i dużo wytrzymalsze gumowe pachołki drogowe.


Cechą charakterystyczną tego elementu wyposażenia dróg jest wyrazisty kolor i odblaskowe wstawki. Ich konstrukcja pozwala na szybki montaż, demontaż oraz łatwe przestawienie w inne miejsce. Wszystkie te cechy sprawiają, że gumowe pachołki drogowe, podobnie jak stożki drogowe z innych materiałów, są funkcjonalne i praktyczne.


Gdzie stosuje się gumowe pachołki drogowe?


Odblaskowe stożki drogowe to przydatne elementy wyposażenia dróg, dlatego też znajdują zastosowanie w ruchu drogowym, na jezdniach różnego typu, o zmiennym natężeniu ruchu, a także na parkingach i prywatnych posesjach. Warto stosować je wszędzie tam, gdzie należy zwracać szczególną uwagę na określone niebezpieczeństwo czy zmianę organizacji ruchu. Dzięki swoim cechom pachołki drogowe są doskonale widoczne w każdych warunkach, zarówno w dzień, jak i po zmroku; są elementem wyposażenia dróg, którego nie powinno zabraknąć również na parkingach. Ponadto okazują się niezwykle przydatne na prywatnych posesjach.


Kiedy stawia się pachołki drogowe gumowe?


Gumowe stożki drogowe stosowane są zarówno do oznaczania rejonów zaplanowanych prac, jak i w sytuacjach awaryjnych czy podczas konieczności zwrócenia uwagi na niebezpieczne miejsce. Najczęstsze i najbardziej popularne zastosowanie ostrzegawczych pachołków drogowych to wyznaczanie stopniowego zwężania jezdni lub toru jazdy, oznaczanie robót szybko postępujących oraz krótkotrwałych. Dodatkowo stożki ostrzegawcze stosuje się do doraźnego i tymczasowego wskazywania miejsc niebezpiecznych, zaznaczania progu w trakcie wykonywania nakładek bitumicznych, a także zabezpieczenia świeżo przeprowadzonych prac remontowych części nawierzchni jezdni, jednak nie większej niż 1 m2. 


Gumowe pachołki drogowe doskonale sprawdzą się również w sytuacji, gdy niezbędne jest wygrodzenie obszaru wzdłuż pasa wyłączonego z ruchu lub zabezpieczenie świeżo namalowanego oznakowania poziomego jezdni. Jednak to nie wszystkie możliwości, jakie dają stożki drogowe. Dzięki swoim cechom są doskonałymi akcesoriami do stosowania również poza drogami, czyli na parkingach, stacjach benzynowych czy prywatnych posesjach. Poleca się więc, aby gumowe pachołki drogowe były na wyposażeniu stacji benzynowych i stanowisk tankowania lpg. Są również nieodzownym elementem parkingów potocznie zwanych małpimi gajami, czyli miejsc do nauki jazdy dla początkujących kierowców. Wyznaczają łuki i miejsca parkingowe podczas kursów nauki jazdy, a następnie na egzaminach. 


Indywidualni użytkownicy również mogą wykorzystywać funkcjonalność gumowych pachołków drogowych. Będą doskonałe do oznaczania wyjazdów z posesji, wskazywania miejsc niebezpiecznych czy odgradzania terenów na podwórku lub prywatnej działce. Mogą być wykorzystywane również do wyznaczania toru jazdy na terenach prywatnych. Użytkownicy indywidualni mogą dowolnie wykorzystywać gumowe pachołki ostrzegawcze. Najważniejszy jest jednak fakt, że stożki drogowe wykonane z gumy sprawdzają się tak w ruchu drogowym, jak i poza nim.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl