wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Najazdowe progi zwalniające wymuszają zmniejszenie prędkości i wspomagają bezpieczeństwo

Najazdowe progi zwalniające wymuszają zmniejszenie prędkości i wspomagają bezpieczeństwo

Data dodania: 25-02-2023 Wyświetleń: 294

Progi zwalniające leżą w poprzek drogi. Drogowcy ustawiają je przede wszystkim na terenach zamkniętych i na skrzyżowaniach, aby chroniły pieszych i kierowców. Ci ostatni zyskują większą szansę uniknięcia stłuczki. Przed progiem zwalniającym ostrzega znak progu zwalniającego. Specjaliści od drogownictwa przyznają, że progi zwalniające rzeczywiście wpływają na wzrost bezpieczeństwa.



Najazdowe progi zwalniające wymuszają zmniejszenie prędkości i wspomagają bezpieczeństwo

 


Progi zwalniające, nazywane też "śpiącymi policjantami", zwiększają bardzo skutecznie bezpieczeństwo na drogach


Specyficzna forma progów zwalniających wymusza na kierowcach zmniejszenie prędkości i dostosowanie się do przepisów drogowych. Nazywamy je „leżącymi policjantami”, bo leżą w poprzek drogi, jakby kierowały ruchem. Poznacie je po charakterystycznych wygarbieniach. Najeżdżając na nie, samochody muszą zwolnić, dlatego progi tego typu nazywamy też progami najazdowymi. Zróżnicowanie progów wiąże się, na przykład, z ich przeznaczeniem. Są więc progi wyspowe, podrzutowe itp.

 

Spokojnie, progi zwalniające nie niszczą samochodów!


Usytuowanie progu na środku jezdni nasuwa pewną obiekcję: czy auto nie ulegnie uszkodzeniu. Wydaje się, że jest ona uzasadniona, ale, drodzy kierowcy, prawidłowo zamontowane (i dobrej jakości!) progi nie powodują zniszczenia auta.
 

Progi spowalniające gumowe, listowe, płytowe, podrzutowe, wyspowe – wybierz swój typ


Do spełnienia funkcji porządkującej ruch potrzebne są progi najazdowe z wytrzymałych i odpornych materiałów – różnego rodzaju i różnej długości. W niektórych sklepach kupimy progi zaprojektowane według naszych upodobań. Sklepy z akcesoriami drogowymi oferują różne rodzaje progów zwalniających:
•    progi gumowe – jeśli interesuje was próg wyjątkowo odporny na ścieranie, wybierzcie ten,
•    progi listowe – do położenia na całej szerokości drogi,
•    progi płytowe – z wyznaczonym na nich przejściem dla pieszych, o ile liczą do czterech metrów,
•    progi podrzutowe – na parkingach, osiedlach i w bramach wjazdowych; pozwalają wymusić ograniczenie prędkości nawet do 5 km,
•    progi wyspowe – przyjmują postać charakterystycznych łukowych lub trapezowych „wysepek”.

 

Progi zwalniające o niestandardowej budowie. Próg wyspowy, poduszka


Widujemy też progi spowalniające o nietypowej budowie. Znajdują zastosowanie w określonych warunkach, w których typowe rozwiązania nie miałyby szansy spełnienia swojej funkcji. Do niestandardowych progów należą:
•    poduszka – prostokątna, umieszczana w centrum skrzyżowania,
•    próg wyspowy – uspokaja ruch aut osobowych bez spowalniania samochodów ciężarowych czy autobusów cechujących się większym rozstawem osi i większymi gabarytami.

 

Progi zwalniające umieszczamy na wybranych drogach


Umieszczenie progu zwalniającego warunkują przepisy. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz.U. 2003 nr 220 poz. 2181), progi zwalniające lokujemy na wybranych drogach. Przepisy dopuszczają drogi dojazdowe, lokalne oraz (w wyjątkowych okolicznościach) zbiorcze. Aby na danej drodze można było zainstalować próg spowalniający, muszą zaistnieć konkretne warunki. 
 

Barierki drogowe, pachołki, lustra, czyli inne urządzenia zapewniające bezpieczeństwo na drodze


Progi zwalniające – to nie jedyne urządzenia zapewniające bezpieczeństwo użytkownikom dróg.
Oto przykłady innych urządzeń dostępnych w hurtowniach oraz sklepach z artykułami drogowymi, które mają powszechne zastosowanie:
1.    Barierki drogowe – uniemożliwiają przejechanie auta poza krawędź drogi lub przez pas dzielący jezdnię.
2.    Pachołki drogowe – słupki drogowe zabezpieczają obszar robót podobnie jak: separatory, taśmy, zapory drogowe czy tablice kierujące.
3.    Blokady na koło – stosowane do unieruchomienia pojazdu.
4.    Lustra drogowe – służą poprawie bezpieczeństwa w miejscach ograniczonej widoczności, na przykład na skrzyżowaniach.

 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl