wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Pachołki drogowe odblaskowe i ich zastosowanie

Pachołki drogowe odblaskowe i ich zastosowanie

Data dodania: 29-03-2021 Wyświetleń: 917
Pachołki drogowe to jeden z bezpiecznych, wygodnych i skutecznych sposobów na tymczasowe odgrodzenie terenu oraz zaznaczenie niebezpiecznych miejsc.

Stożki drogowe stosuje się m.in. na parkingach, placach manewrowych oraz w miejscach trwających robót. Odblaskowe pachołki drogowe są mobilne i dobrze widoczne, przez co doskonale spełniają swoje zadania. Warto poznać wszystkie zastosowania tych produktów, aby móc w pełni dobrze je wykorzystać.

Rodzaje odblaskowych pachołków drogowych

Wysokość i ciężar gumowego pachołka drogowego zależy od miejsca oraz typu drogi czy obszaru. W ruchu miejskim, w obszarze zabudowanym wystarczające są standardowe pachołki ostrzegawcze o wysokości 30 cm bądź 50 cm i wadze 0,56 kg lub 2,5 kg. W przypadku zastosowania na drogach szybkiego ruchu, ekspresowych czy autostradach, stosuje się pachołki drogowe o wielkości powyżej 75 cm i wadze 5,5 kg lub 7 kg.

Dostosowane rozmiary i waga pachołków ostrzegawczych utrzymują ich stabilność i zwiększają bezpieczeństwo ruchu drogowego. Folia odblaskowa umieszczana na powierzchni stożków zapewnia luminancję światła dziennego i odblask w nocy. Znacząco poprawia  widoczność odblaskowych pachołków drogowych i sprawia, że stają się one wyraźne oraz łatwo zauważalne po zmroku, także w trudnych warunkach atmosferycznych.

Cechy wpływające na odbijanie światła na pachołkach odblaskowych mogą zostać osiągane różnymi metodami. Najpopularniejsze jest stosowanie oklejania pachołków folią odblaskową I lub II generacji. Jest to metoda tania, efektywna i bezpieczna. Na rynku dostępne są również pachołki drogowe z malowanymi pasami odblaskowymi. Technologiczne możliwości pozwalają także na pokrycie pachołków drogowych odblaskowymi mikrokulkami i nadanie im w ten sposób właściwości luminescencyjnych.

Odblaskowe pachołki drogowe muszą być także trwałe i niepodatne na uszkodzenia. Wysoką odporność mechaniczną zapewnia materiał, z którego wytwarzane są stożki drogowe. Produkowane są przede wszystkim z PE/PVC i recyklingu.

Pachołki drogowe a słupki drogowe

W publikacjach można spotkać się z zamiennym stosowaniem określenia pachołki drogowe i słupki drogowe. Należy jednak pamiętać, że nie są one tym samym. Różnią się wyglądem i zastosowaniem czy przeznaczeniem.

Pachołek drogowy to sprzęt łatwy w montażu i przemieszczaniu. Wystarczy postawić go w wyznaczonym miejscu, a po zakończonej pracy zabrać. Nie jest w żaden sposób na stałe łączony z gruntem.

Natomiast słupek drogowy to oznakowanie wykonane z trwałych materiałów, montowane na stałe do podłoża za pomocą śrub lub wmurowywane. Występują również jako składane słupki drogowe.

Warte uwagi w kontekście odblaskowych akcesoriów drogowych są również słupki krawędziowe U-2, które pełnią funkcję punktu odniesienia do zlokalizowania zjazdu z drogi. Szczególnie przydatne są nocą, dzięki odblaskowym właściwościom. Istotne, z użytkowego punktu widzenia, są także słupki blokujące U-12c, będące trwałym rozwiązaniem blokującym wjazd pojazdu na przykład na ciągi piesze lub rowerowe.

Na rynku dostępne są także słupki elastyczne wykonane z giętkiego PCV, odporne na uszkodzenia mechaniczne, powstałe na przykład w wyniku kolizji z pojazdami. Znajdują zastosowanie:

  • na parkingach
  • w magazynach
  • przy oznaczaniu krawędzi jezdni
  • przy wyznaczaniu stref ruchu pieszego

Produkty występują w wysokościach:

  • 300 mm –  wykorzystywane do wyznaczania ruchu pieszego oraz na niewielkich parkingach
  • 450 mm –  wyposażone w dodatkowy pas odblaskowy zwiększający ich dostrzegalność
  • 750 mm –  o standardowej wysokości, najczęściej stosowane na parkingach i w halach magazynowych. Posiadają trzy elementy odbijające światło, zapewniające doskonałą widoczność
  • 1000 mm –  największe, z czterema odblaskami. Łatwo zauważalne nawet dla kierowców wysokich samochodów dostawczych czy ciężarowych
     
Produkty, choć najczęściej wybierane w kolorze pomarańczowym (słupki drogowe) i biało-czerwonym (słupki ostrzegawcze), występują w wielu opcjach kolorystycznych, tj. bieli, czerni, żółci czy zieleni. Oklejone taśmą odblaskową są łatwe do zobaczenia nawet z dalszej odległości, w nocy i w niesprzyjających warunkach pogodowych. Warto także wiedzieć, że elastyczne słupki uchylne z PCV można montować na stałe do podłoża wykorzystując do tego celu kołki.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl