wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Pachołki drogowe PCV – gdzie je można ustawiać?

Pachołki drogowe PCV – gdzie je można ustawiać?

Data dodania: 27-11-2023 Wyświetleń: 278
Pachołki drogowe PCV to niezbędny element infrastruktury drogowej. Są wykorzystywane w wielu różnych sytuacjach, dlatego stanowią uniwersalny środek bezpieczeństwa. Pachołki drogowe mogą być wykorzystywane do wyznaczania stref robót drogowych, ostrzegania o niebezpieczeństwie, kierowania ruchem lub oznakowania miejsc parkingowych. Dzięki temu przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa ruchu i zmniejszenia ryzyka wypadków.

Czym są pachołki drogowe PCV?

Pachołki drogowe PCV wspomagają utrzymanie bezpieczeństwa na drogach. Ich zastosowanie jest wszechstronne, co sprawia, że stanowią nieodłączny element współczesnej infrastruktury drogowej. Przyczyniają się do poprawy ruchu oraz zmniejszenia ryzyka wypadków.

Pachołki drogowe PCV to elementy infrastruktury z polichlorku winylu (PCV), popularnego tworzywa sztucznego. Stosuje się je do oznaczania trasy ruchu, informowania o zagrożeniach oraz miejscach parkingowych. Są trwałe, odporne na warunki atmosferyczne; łatwo utrzymać je w czystości.

Gdzie się ustawia pachołki drogowe PCV?

Pachołki drogowe PCV można ustawiać:

  • na drogach krajowych i lokalnych – pachołki PCV oznaczają krawędzie jezdni, miejsca postoju czy strefy przy skrzyżowaniach. Stawia się je wzdłuż trasy, a ich kolory informują kierowców o warunkach i zasadach poruszania się;
  • w miejscach budowy i remontów – pachołków drogowych PCV używa się do kierowania ruchem oraz informowania o zmianach jego organizacji. Dzięki nim kierowcy mają jasne wskazówki co do bezpieczeństwa i ewentualnych utrudnień;
  • w rejonach parkingowych – pachołki drogowe PCV stawiane wzdłuż miejsc postojowych czy chodników pomagają w zorganizowaniu parkingów oraz zabezpieczają przed nielegalnym zajmowaniem miejsc;
  • w miejscach niebezpiecznych – wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko niebezpiecznych sytuacji, pachołki drogowe PCV pełnią funkcję ostrzegawczą. Można ich używać do oznaczania zakrętów, wąskich dróg czy miejsc, gdzie można się zderzyć z dziką zwierzyną.

Podstawową funkcją pachołków drogowych PCV jest usprawnienie ruchu. Ich zadaniem jest m.in. wyznaczanie toru jazdy oraz miejsc wyłączonych z niego. Po odpowiednim ustawieniu informują kierowców o utrudnieniach. Zadaniem pachołków drogowych jest również rozdzielenie kierunków; ponadto zabezpieczenie wyłączonych z ruchu, świeżych wymalowanych fragmentów dróg. Inną funkcją pachołków drogowych jest zabezpieczenie stref szybko postępujących robót.

Korzyści z użycia pachołków drogowych PCV

Te elementy – produkowane w jaskrawych kolorach – zwiększają widoczność na drodze, zwłaszcza w trudnych warunkach, na przykład nocą. Pomagają w organizacji ruchu, szczególnie tam, gdzie jest on natężony. Dzięki pachołkom drogowym PCV zwiększa się bezpieczeństwo. Pachołki PCV są łatwe w montażu i demontażu, co ułatwia ich wymianę lub konserwację.

Rodzaje pachołków drogowych

Na rynku dostępne są pachołki drogowe w wielu wariantach. Różnią się od siebie wymiarami i kolorami. Dostępne są pachołki drogowe o wysokości od 200 do 750 mm. Na drodze można zobaczyć pomarańczowe pachołki PCV w białe poprzeczne paski oraz niebieskie i czerwone. Pachołki – dzięki fluorescencyjnym właściwościom – są doskonale widoczne w nocy oraz przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Ich cechą jest również trwałość – wykonane z PCV lub mieszanki gumy, są odporne na działanie promieni słonecznych i czynników pogodowych.

To uniwersalne produkty używane do wyznaczania stref na jezdniach, ale i na prywatnych posesjach. Znakuje się nimi miejsca awarii. Często stosuje się je także na stacjach paliw dla odgrodzenia czy zabezpieczenia określonych stref. Popularnym miejscem, w którym ustawia się pachołki drogowe, są place manewrowe czy parkingowe – tu służą do oznaczania, że miejsce postojowe jest zajęte. 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl