wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Pachołki ostrzegawcze – o czym informują?

Pachołki ostrzegawcze – o czym informują?

Data dodania: 29-04-2022 Wyświetleń: 21


Pachołki ostrzegawcze, nazywane również stożkami drogowymi, są powszechnie używane zarówno w ruchu drogowym, jak i poza nim. Są dostępne w różnych wariantach kolorystycznych. Charakteryzują się odmienną wysokością i wagą. Dzięki temu z łatwością można dostosować oraz dobrać pachołki ostrzegawcze do różnych sytuacji i zastosowań. Jednak pomimo tak dużego zainteresowania pachołkami ostrzegawczymi nie zawsze jest jasne, o czym informują. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące znaczenia pachołków ostrzegawczych.
 

Gdzie stosuje się pachołki ostrzegawcze?


Pachołki drogowe dzięki swoim różnorodnym cechom i dużej elastyczności mają wszechstronne zastosowanie. Stożki ostrzegawcze występują w różnej wielkości, poczynając od 30 cm, przez 50 i 75 cm, a na kończąc na wysokich na 100 cm wariantach. Każdy z nich sprawdza się w innych warunkach. Dodatkowo cechą odróżniającą poszczególne pachołki drogowe jest waga. Niektóre modele pozwalają na samodzielne dociążenie stożków drogowych według potrzeb. 


Cięższe pachołki ostrzegawcze są zalecane w miejscach, gdzie pojazdy poruszają się z większą prędkością, a więc na autostradach i drogach ekspresowych. Stożki drogowe o mniejszej masie i wysokości mogą być stosowane w miastach, w terenie zabudowanym, jak również na parkingach, halach, w magazynach, na stacjach benzynowych, placach manewrowych oraz prywatnych posesjach.

Po co stosuje się pachołki drogowe?


Pachołki ostrzegawcze są jednym z najczęściej stosowanych akcesoriów bezpieczeństwa ruchu drogowego. Stosuje się je do wyznaczania stopniowego zwężania jezdni, wyznaczania toru ruchu pojazdów oraz do oznaczania robót krótkotrwałych lub szybko postępujących. Oprócz tego pachołki drogowe przydają się do doraźnego oznaczania miejsc niebezpiecznych, a także do oznaczania progu przy wykonywaniu nakładek bitumicznych i wygrodzeń wzdłuż jezdni dla powierzchni wyłączonych z ruchu. W miastach, na placach oraz parkingach stożki ostrzegawcze wykorzystuje się do zabezpieczania świeżo malowanych linii oznakowania poziomego wzdłuż jezdni i do zabezpieczania świeżo przeprowadzonych remontów części nawierzchni jezdni.

O czym informują pachołki ostrzegawcze?


Zadania stożków ostrzegawczych i to, o czym informują, różni się w zależności od miejsca ich umieszczenia oraz sytuacji. Pachołki drogowe przede wszystkim informują o różnego rodzaju zagrożeniach. Ich podstawowym zadaniem jest zwrócenie uwagi kierujących pojazdami na miejsca lub sytuacje niebezpieczne. Dotyczy to parkingów, placów manewrowych czy stacji benzynowych. Oprócz tego pachołki parkingowe mogą informować o konieczności ominięcia obszaru wygrodzonego za ich pomocą, na przykład przy krótkotrwałych pracach lub świeżo namalowanym oznakowaniu poziomym. 


Stożki drogowe stosuje się także do wyznaczania toru jazdy, a więc informują o możliwości poruszania się w określony sposób lub w określonym kierunku, np. podczas trwających prac remontowych na drogach lub prac porządkowych na poboczach.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl