Progi najazdowe i ich zastosowanie na drodze
Progi najazdowe i ich zastosowanie na drodze
Osiągnięcie bezpieczeństwa drogowego jest zadaniem nie tylko odpowiednich władz, ale i każdego uczestnika ruchu. Progi najazdowe, zwane są elementami infrastruktury drogowej, stosowanymi w różnych sytuacjach. Umożliwiają spowolnienie ruchu na drogach, szczególnie w obszarach wysokiego ryzyka. Dzięki temu na ulicy każdy może poczuć się bezpiecznie. Gdzie w rzeczywistości używane są progi najazdowe i jakie przepisy regulują ich zastosowanie?
W jakim celu stosuje się progi najazdowe na ogólnodostępnych drogach?
Bezpieczeństwo pojazdów, kierowców, pasażerów i pieszych jest kluczowym zadaniem wszystkich osób i instytucji odpowiedzialnych za zarządzanie drogami. Stosowanie progów najazdowych pozwala kontrolować ruch i regulować go w miejscach narażonych na szczególne niebezpieczeństwo. Progi najazdowe mają spełniać kilka ważnych funkcji:
- zwiększać bezpieczeństwo drogowe — często instalowane są w miejscach, gdzie istnieje potrzeba zmniejszenia prędkości pojazdów, na przykład w pobliżu przejść dla pieszych, skrzyżowań, strefy szkolnej, przedszkolnej, parkingów, lub tam, gdzie istnieje zwiększone ryzyko kolizji i wypadków,
- kontrolować prędkość kierowców — progi najazdowe są skutecznym narzędziem kontroli prędkości. Ich specjalny kształt i wysokość powodują, że kierowcy muszą zwolnić przed przejazdem, co zmniejsza ryzyko wypadków i pozwala kierowcom dostosować szybkość jazdy do danej sytuacji drogowej,
- poprawić bezpieczeństwo pieszych — montaż progów najazdowych w pobliżu przejść dla pieszych pomaga w zwiększeniu ich bezpieczeństwa. Zmusza kierowców do spowolnienia przed przejściem i zwrócenia uwagi na to, co dzieje się wokół jezdni,
- redukcję hałasu — progi najazdowe mogą także przyczynić się do redukcji hałasu w obszarach miejskich poprzez zmuszenie kierowców do obniżenia prędkości. W efekcie prowadzi to do zmniejszenia generowanego przez pojazdy hałasu.
Zastosowanie progów najazdowych a przepisy i regulacje prawne
Jak wygląda montaż progów najazdowych od strony prawnej? O zastosowaniu progów zwalniających na drogach publicznych decydują zarządcy dróg lub instytucje państwowe odpowiedzialne za zagwarantowanie bezpieczeństwa pieszych i kierowców. Jak wygląda sam proces decyzji związanej z montażem progów? Zazwyczaj przedstawiciele wyżej wskazanych grup mają pełne dane na temat miejsc, w których wymagana jest redukcja prędkości i zwiększenie bezpieczeństwa. W niektórych przypadkach jednak sami mieszkańcy wskazują obszary, w których konieczne jest postawienie ograniczników ruchu.
Co o ich montażu mówią przepisy? Progi zwalniające można stosować w obszarze zabudowanym na drogach takich klas technicznych jak: lokalna (L), dojazdowa (D), wyjątkowo zbiorcza (Z). Takie miejsce musi być jednak odpowiednio oznakowane. W tym celu stosuje się tu znak A-11a, tabliczkę T-1, a w niektórych przypadkach również B-33. Pojawiają się jednak wyjątki, które zwalniają od oznaczania progów zwalniających. W strefach zamieszkania, gdzie dozwolona prędkość nie przekracza 30 km/h, nie ma obowiązku informowania o ogranicznikach.
Zastosowanie konkretnych progów najazdowych w danym miejscu może być regulowane przez wskazane instytucje. Warto wcześniej upewnić się, że na danym terenie prywatnym można zamontować ogranicznik prędkości.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog