Progi zwalniające – gdzie się je stosuje?
Progi zwalniające to doskonały sposób na ograniczenie prędkości samochodów, szczególnie w terenie zabudowanym. Nadmierna prędkość jest główną przyczyną większości wypadków i kolizji drogowych. Są one w szczególności niebezpieczne dla pieszych. Dlatego też progi zwalniające cieszą się tak dużą popularnością, zwłaszcza na małych osiedlach, gdzie bezpieczeństwo pieszych jest szczególnie ważne. Podpowiadamy, gdzie stosuje się progi zwalniające i gdzie są one najbardziej funkcjonalne.
Czym są progi zwalniające?
Progi zwalniające są elementami wyposażenia dróg zaliczanymi do tak zwanych środków uspokojenia ruchu ulicznego. Ich głównym zadaniem jest wymuszenie wolniejszej jazdy na kierowcach w określonym miejscu i przestrzeganie przepisów w zakresie limitów prędkości. Progi zwalniające przybierają formę podłużnej wypukłości umieszczanej w poprzek jezdni. Sposób montażu sprawia, że jej ominięcie jest niemożliwe. Dlatego też aby kontynuować jazdę, należy przejechać przez próg zwalniający. Aby było to bezpieczne dla pasażerów i samochodu, powinno się to odbyć z ograniczoną prędkością. Zakłada się, że maksymalna prędkość, z jaką można bezpiecznie przejechać przez próg zwalniający, to 30 km/h. Progi zwalniające są wykonane z twardego i wytrzymałego tworzywa sztucznego, dzięki czemu są odporne na nacisk samochodów, ścieranie oraz na inne niesprzyjające warunki. Progi zwalniające są dostępne w trzech różnych wariantach. Jeden z nich to typ listwowy, który jest montowany w poprzek całej jezdni. Drugim z rodzajów progów zwalniających są progi wyspowe, najczęściej w kształcie kwadratu, umieszczane przy przejściach dla pieszych i skrzyżowaniach. Trzecim typem progów zwalniających są progi podrzutowe. Stosuje się je w miejscach, gdzie występuje szczególnie duże ryzyko wypadków.
Oznakowanie progów zwalniających
Montując próg zwalniający, należy pamiętać o jego prawidłowym i zgodnym z przepisami oznakowaniu. Służy do tego znak A-11a uzupełniony o informację o odległości od znaku, w jakiej zainstalowano próg. Dla poprawy bezpieczeństwa oraz zwiększenia widoczności progów zwalniających na drodze stosuje się też kolorystykę zwracającą uwagę kierowców. Oznacza to że progi zwalniające są barwione na czerwono lub malowane w żółte pasy.
Gdzie stosuje się progi zwalniające?
Jak już wspomnieliśmy, skuteczność progów zwalniających w ograniczaniu prędkości pojazdów jest duża. Dlatego też są często stosowane ze względów bezpieczeństwa, aby wymusić na kierowcach zwiększenie uwagi i zmniejszenie prędkości. Najbardziej popularnymi lokalizacjami progów zwalniających są drogi na osiedlach mieszkaniowych, bezpośrednie sąsiedztwo szkół, przedszkoli lub szpitali. Stosuje się je także w miejscach, gdzie zauważalne jest zwiększone ryzyko wypadków, wynikających np. ze specyficznego kształtu drogi, niedostatecznego oświetlenia lub innych czynników. Przepisy regulują, że progi zwalniające mogą być umieszczane jedynie na prostych odcinkach dróg, a także z uwzględnieniem odległości od przejść dla pieszych i skrzyżowania, która powinna wynosić odpowiednio 30 m od przejścia oraz 40 m od skrzyżowania.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog