wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Rodzaje barier drogowych – którą kiedy postawić?

Rodzaje barier drogowych – którą kiedy postawić?

Data dodania: 30-03-2021 Wyświetleń: 3329
Zadaniem barier drogowych jest zapewnienie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Działają na zasadzie pochłaniania energii uderzenia pojazdu.

Różnią się wyglądem, wysokością i materiałem wykonania. Ażeby prawidłowo dobrać bariery ochronne do konkretnej sytuacji, warto poznać ich rodzaje i zalecane zastosowanie.

Rodzaje barier drogowych – którą wybrać?

Bariery drogowe są dzielone na grupy na podstawie wielu czynników. Jedna z obowiązujących klasyfikacji znajduje się w normie PN-EN 1317. Zgodnie z nią bariery drogowe szereguje się ze względu na poziom powstrzymywania, odkształcenie wyrażone szerokością pracującą oraz poziom intensywności zderzenia.

Zapory drogowe różnią się także w zależności od miejsca przeznaczenia. Niektóre umieszcza się na mostach czy drogach, zwłaszcza o podwyższonym natężeniu ruchu oraz w lokalizacjach, gdzie pojazdy poruszają się z dużą prędkością. Tu zastosowanie znajdują bariery energochłonne. Z kolei inne stosuje się na chodnikach czy drogach o mniejszym natężeniu ruchu. W takich przypadkach lepiej sprawdzą się skrajne bariery drogowe – umieszczane przy krawędzi jezdni oraz dzielące bariery drogowe – stosowane na pasie rozdzielającym jezdnie o przeciwnych kierunkach ruchu.

W sklepach z artykułami drogowymi możemy znaleźć między innymi bariery chodnikowe, nazywane również wygrodzeniowymi, bariery drogowe, ochronne bariery drogowe i mostowe oraz bariery betonowe lub plastikowe. Pierwsze stosuje się najczęściej na mostach, schodach, a także wzdłuż ciągów jezdnych. W takich zastosowaniach uzyskują maksymalną skuteczność. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa pieszym.

Ochronne bariery betonowe lub plastikowe stosuje się w celu uniemożliwienia pojazdowi przejechania poza krawędź drogi lub na jezdnię o przeciwnym kierunku ruchu, a także aby wprowadzić pojazd na tor. Bariery ochronne, w szczególności betonowe, dopuszczane są jedynie w miejscach, gdzie przewidywane skutki wypadków będą poważniejsze niż skutki najechania na barierę.

Kiedy postawić barierę drogową?

Bariery drogowe mogą być stosowane między innymi na wiaduktach i nasypach, a także w miejscach, gdzie blisko drogi znajdują się obiekty i przeszkody stałe, takie jak na przykład słupy czy budynki. Do szczególnie niebezpiecznych i zawsze, obligatoryjnie oddzielanych barierami drogowymi zaliczają się między innymi podpory obiektów mostowych, słupy betonowe bez względu na ich średnicę i ekrany akustyczne. Ponadto przy pomocy zapór drogowych zabezpieczane są wznoszące się skarpy z wystającymi dużymi odłamkami skalnymi.

Szczegółowe wytyczne dotyczące doboru i sytuacji, w których należy stosować bariery ochronne, można znaleźć w załączniku do Zarządzenia Nr 31 Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia 23 kwietnia 2010 r. Prawidłowy dobór oraz lokalizacja barier drogowych to kwestia, która w razie wypadku w ruchu lądowym może decydować o życiu lub śmierci. Nie należy więc nigdy bagatelizować funkcji ochronnych barier drogowych.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl