Rodzaje barierek ochronnych drogowych
Rodzaje barierek ochronnych drogowych
Infrastruktura drogowa odgrywa kluczową rolę dla bezpieczeństwa pojazdów, ich kierowców i pieszych. Warto w tym temacie poświęcić szczególną uwagę temu, jakie są rodzaje barierek ochronnych. Ich zadaniem jest minimalizowanie skutków wypadków drogowych i ochrona pieszych oraz kierowców. Warto bliżej przyjrzeć się rodzajom barier ochronnych stosowanych przez służby i firmy remontowe.
Rola barierek ochronnych na drodze
Bariery ochronne mają za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo ruchu drogowego, ale również ograniczyć nieprzyjemne skutki kolizji i wypadków drogowych. Ich rolą jest z jednej strony ostrzeganie kierowców o nietypowym zdarzeniu na drodze. Z drugiej zaś, stosowane są wszędzie tam, gdzie istnieje realne zagrożenie zdrowia i życia uczestników ruchu drogowego. Bariery mają niwelować negatywne konsekwencje związane ze zderzeniem pojazdów z elementami infrastruktury drogowej.
Barierki ochronne — jak dobrać najlepsze?
Zakup konkretnej barierki ochronnej powinien być zależny od kilku czynników. Jak wybrać najlepsze produkty? Należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak:
- natężenie ruchu drogowego na danej trasie — warto uwzględnić średnie dobowe nasilenie ruchu samochodów osobowych i ciężarowych oraz określić jego specyfikę,
- warunki atmosferyczne — deszcz, śnieg, grad, wiatr — to czynniki, które wpływają na obniżenie trwałości produktów, dlatego bariery drogowe muszą być odporne na ich działanie,
- rodzaj drogi — bariery stalowe znajdą zastosowanie na autostradach i drogach ekspresowych, z kolei bariery plastikowe sprawdzą się na drogach lokalnych,
- poziom zagrożenia — pod uwagę należy wziąć całe otoczenie drogi i określić, czy w jej pobliżu znajdują się budynki mieszkalne, niezagospodarowane obszary zielone, czy inne obiekty budowlane, dla których zwiększony ruch może stanowić duże niebezpieczeństwo,
- możliwości techniczne barier — konieczne jest określenie poziomu powstrzymania barier, a ściślej, wskazanie, jaka jest ich zdolność do zatrzymania pojazdu w razie kolizji czy wypadku drogowego.
Rodzaje barierek ochronnych drogowych i ich zastosowanie
Poszczególne rodzaje barierek ochronnych mają nieco zróżnicowane zastosowanie i montowane są w różnych miejscach. Można podzielić je z uwagi na materiał, z którego powstały, jak i na sposób przeznaczenia.
Bariery ochronne stalowe
Ten rodzaj zabezpieczenia obejmuje zarówno bariery sprężyste, jak i bariery sztywne. Te pierwsze wykonane są z elastycznych stalowych lin lub profili. To one odpowiadają za pochłanianie energii uderzenia, ograniczając tym samym skutki kolizji. Znajdują zastosowanie na drogach o dużym natężeniu ruchu.
Bariery sztywne powstają ze stalowych i niezwykle wytrzymałych paneli. Montowane są wszędzie tam, gdzie liczy się refleks i możliwość natychmiastowego unieruchomienia pojazdu.
Bariery ochronne betonowe
W tym sektorze wyróżnić można popularne bariery betonowe, które uniemożliwiają pojazdom wypadnięcie z toru jazdy. W ich zakres wchodzą również bariery segmentowe ustawiane wzdłuż drogi i stosowane najczęściej w trakcie remontów i robót drogowych.
Bariery ochronne dla pieszych
Barierki miejskie mają za zadanie oddzielać chodnik od jezdni i wyznaczać ścieżki dla pieszych. Chronią uczestników ruchu drogowego przed wejściem na drogę i niekontrolowanym przekroczeniem jej granicy. Stosowane są wszędzie tam, gdzie pojawia się wzmożony ruch pieszych — na mostach, wiaduktach, obwodnicach.
Bariery ochronne energochłonne
Bariery energochłonne wykonane są najczęściej z polimerów, lekkich materiałów kompozytowych, które efektywnie absorbują energię uderzenia pojazdu.
Jakościowe bariery ochronne to gwarancja zwiększonego bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dobierz je zgodnie z przeznaczeniem i miejscem zastosowania.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog