wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Rodzaje pachołków drogowych i ich zastosowanie

Rodzaje pachołków drogowych i ich zastosowanie

Data dodania: 28-11-2024 Wyświetleń: 146
Pachołki drogowe pełnią funkcję ostrzegawczą, ochronną i informacyjną. Ich masa, wysokość oraz kolor są dopasowane do specyfiki zadań, jakie mają spełniać. Na rynku znajdziemy różne rodzaje pachołków drogowych. Jak wybrać odpowiedni model? Który najlepiej sprawdzi się w danej sytuacji?

Rodzaje pachołków drogowych i ich zastosowanie

 

Pachołki drogowe mają za zadanie ostrzegać, chronić i informować. Każdy z nich ma określoną masę, wysokość i kolor, przez co może spełniać swoje zadanie. Na rynku dostępne są różne rodzaje pachołków drogowych wykorzystywanych w wielu sytuacjach drogowych. Które z nich wybrać? Jak dopasować rodzaj produktów do konkretnego zdarzenia na jezdni?

 

Rodzaje pachołków drogowych 

Klasyczne pachołki drogowe są lekkie i wykonane z tworzysz sztucznych odpornych na działanie przede wszystkim czynników atmosferycznych. Poszczególne typy różnią się jednak masą, wysokością i szerokością pasa odblaskowego. Są również wykorzystywane w nieco odmiennych okolicznościach. 

Pachołki drogowe U-23b

Stabilna podstawa, poziome pasy odblaskowe, minimalna masa po obciążeniu 4 kg. Ten rodzaj pachołków charakteryzuje się największym rozmiarem. Osiąga wysokość 750 mm, jego podstawa to 400 × 400 mm, a szerokość pasa odblaskowego 150 mm.  

Pachołki drogowe U-23c 

To nieco mniejsza wersja tego samego produktu. Pachołek U-23c ma wysokość 500 mm, podstawę o wymiarach 300 × 300 mm i szerokość pasa odblaskowego 100 mm, Minimalna masa takiego pachołka po obciążeniu to 2 kg. 

Pachołki drogowe U-23d

Lekkie, łatwe w montażu i transporcie pachołki drogowe U-23d są odporne na działanie nawet najtrudniejszych warunków atmosferycznych, Ich wysokość to 300 mm, podstawa ma wymiary 200 × 200 mm, a szerokość pasa odblaskowego to 75 mm.

 

W każdym typie produktów kluczowe znaczenie ma szerokość pasów odblaskowych. Największe pachołki drogowe mają pasy o szerokości 20 cm, zaś najmniejsze 7,5 cm. Z czego wynikają różnice i dlaczego są tak znaczące? Na drogach szybkiego ruchu, autostradach, wszędzie tam, gdzie ruch jest wzmożony, a pojazdy poruszają się z dużą prędkością, stosuje się pachołki drogowe o minimalnej wysokości 75 cm. Dzięki temu są widoczne nawet z dużej odległości i przy znacznym pędzie pojazdów.

Zastosowanie poszczególnych pachołków drogowych w praktyce 

Bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu drogowego jest kluczowe, niezależnie od tego, czy poruszają się oni pieszo, czy przy pomocy pojazdów. Pachołki drogowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie pojawia się konieczność zabezpieczenia infrastruktury drogowej i korzystających z niej osób. 

Pachołki stosowane są wtedy, gdy zachodzi potrzeba:

  • oznakowania zagrożeń pojawiających się nagle na drodze, 

  • zabezpieczenia remontowanego przejścia dla pieszych,

  • wyznaczania miejsc parkingowych,

  • rozdzielania różnych pasów ruchu,

  • wyznaczania nietypowego toru jazdy, 

  • oznakowania zwężenia się jezdni lub jej nietypowego przebiegu,

  • oznaczania obszarów wyłączonych czasowo z użytkowania.

Pachołki drogowe wykorzystywane są przede wszystkim do czasowego oznaczania i znakowania. Mają zastosowanie w sytuacjach zwiększonego zagrożenia na jezdni. Ich umieszczanie jest zależne od zarządców dróg, ale też od przedsiębiorstw, które odpowiadają za wykonywanie prac remontowych czy renowacyjnych.

Miejsca, w których stawiane są pachołki drogowe

Niemal wszystkie rodzaje pachołków drogowych mają podobne zastosowanie. Kilka różnić z ich umiejscowienia wynika z wielkości i wysokości danego pachołka. W większości produkty te stosowane są zamiennie:

  • przy wjazdach do posesji,

  • na placach manewrowych,

  • na miejscach postojowych na prywatnych i publicznych parkingach,

  • wokół obiektów handlowych i przemysłowych, wszędzie tam, gdzie występuje natężony ruch,

  • w miejscach robót drogowych i remontów nawierzchni,

  • wokół miejsc, w których nastąpiło zdarzenie drogowe — wypadek, stłuczka.

Pachołki drogowe o wysokości 30 cm będą odpowiednie do znakowania miejsc niebezpiecznych, informowania o zagrożeniach w miastach, przestrzeniach publicznych w centrum, czy wokół prywatnej posesji. Inaczej sytuacja przedstawia się w razie problemów na autostradzie czy drodze szybkiego ruchu. Wtedy należy użyć wyższego pachołka, widocznego z dalszych odległości. 

Dopasowanie konkretnych produktów możesz powierzyć specjalistom. Sprawdź, które pachołki będą najlepiej współgrać z prowadzonymi przez Ciebie działaniami. Bogaty asortyment różnych akcesoriów drogowych  to odpowiedź na Twoje potrzeby. 

 

 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
ostatnio oglądane produkty