wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Różne funkcje słupków drogowych

Różne funkcje słupków drogowych

Data dodania: 29-06-2021 Wyświetleń: 844


Słupki drogowe to nazwa, pod którą kryje się wiele różnorodnych elementów wyposażenia dróg. Na co dzień najczęściej nawet nie zwracamy na nie uwagi, dopóki nie okażą się potrzebne. Mają pewne cechy wspólne, takie jak kształt czy sposób montażu. Ale różnią się funkcjami oraz przeznaczeniem. Omówimy zarówno różnice, jak i podobieństwa. Prezentujemy różne funkcje słupków drogowych, aby móc lepiej i efektywniej je wykorzystywać.
 

Charakterystyka słupków drogowych


Słupki drogowe należą do szerokiej grupy produktów, dlatego mają różne funkcje. W zależności od modelu i wariantu słupków, który wybierzemy, możemy używać ich na drodze, na poboczach, w ciągach pieszych i rowerowych, parkingach czy nawet prywatnych posesjach. Cechą charakterystyczną tych produktów jest smukła budowa i wysokość.


Większość słupków drogowych przybiera kształt walca, jednak dostępne są również modele w kształcie tabliczki. Słupki drogowe w zależności od miejsca przeznaczenia mogą różnić się materiałem, z jakiego są wykonane – plastik, guma, metal – kolorem czy innymi właściwościami: są słupki elastyczne, składane, odblaskowe, z łańcuchem czy rozciąganą taśmą.


Na rynku dostępne są także lekkie słupki krawędziowe U-2 o wadze 3 kg. Produkty są wykonane z wytrzymałego polietylenu w kolorze zielonym. Słupki ostrzegawcze U-2 o długości 138 cm i średnicy 12 cm, służą do precyzyjnego oznaczania zjazdu z drogi na skrzyżowaniu. Mogą być oklejone dwoma odblaskowymi pasami. Poprawia to widoczność słupków na drodze. W porach nocnych i w złych warunkach pogodowych, słupki krawędziowe U-2 pomagają kierowcom w wykonaniu manewru skręcania. W związku z niską wagą, mogą być transportowane w dowolne miejsce i z łatwością magazynowane.


Słupki drogowe U-12 c wykonane z wytrzymałego polietylenu w kolorze białym, blokują wjazd pojazdów na chodniki oraz ciągi piesze i rowerowe. Mogą być oklejone dwoma pasami odblaskowej folii, która zapewnia większą widoczność produktów na drodze.


Słupki przeszkodowe U-12 c wyznaczają krawędź jezdni. Uniemożliwiają wjazd samochodów, zatrzymywanie się i parkowanie w miejscach niedozwolonych, tj. wyłączonych z ruchu. Słupki blokujące U-12 c o długości 120 cm i średnicy 12 cm są lekkie, ważą tylko 3 kg.

 

Inną cechą łączącą słupki drogowe, poza smukłą budową, jest sposób mocowania. Najczęściej słupki są montowane na stałe. Mogą być wmurowane w podłoże, przykręcone do niego bądź wkopane razem z obciążeniem. Jednak niektóre słupki drogowe, na przykład słupki elastyczne, charakteryzują się wystarczającą stabilnością, żeby można je było ustawić na podłożu bez montażu. Można je wówczas używać w podobny sposób, jak pachołki drogowe i swobodnie przestawiać w pożądane miejsce.
 

Funkcje słupków drogowych


Funkcje i możliwe zastosowanie słupków drogowych zmieniają się w zależności od kształtu oraz wyglądu słupka. Różnorodność asortymentu produktów sprawia, że znajdują liczne zastosowania w wielu miejscach i branżach. Najczęściej słupki drogowe są wykorzystywane do blokowania wjazdu czy przejazdu i parkowania na wysepkach lub chodnikach. Oprócz tego słupki drogowe sprawdzają się do rozdzielania ciągów komunikacyjnych pieszych i rowerowych od siebie wzajemnie czy od dróg oraz ulic. Z powodzeniem mogą być wykorzystane do odgrodzenia terenów zielonych czy placów zabaw od obszarów poruszania się pojazdów. Dzięki możliwości połączenia słupków drogowych łańcuchem tworzą barierę niemożliwą do pokonania przez auto i rower. W niektórych sytuacjach takie rozwiązanie jest niezbędne.
 

Elastyczne słupki drogowe coraz częściej są wykorzystywane na placach manewrowych czy na parkingach podczas nauki jazdy. Z jednej strony są wysokie i widoczne, z drugiej zaś elastyczność gwarantuje, że samochód nie zostanie uszkodzony przy kontakcie ze słupkiem. Cechy te sprawiają, że elastyczne słupki drogowe idealnie nadają się do tego zadania.
 

Większość słupków drogowych może zostać wyposażona w tabliczki, które pozwalają umieścić na nich określony znak czy komunikat dla uczestników ruchu. Dostępne są również bardziej masywne i solidne słupki drogowe ze znakami. Szczególnie często są spotykane na parkingach, na wysepkach i obszarach wyłączonych z ruchu.
 

Kolejnym potencjalnym miejscem zastosowania słupków drogowych są duże hale i magazyny. Tam słupki drogowe umieszcza się na rogach regałów. Po co? Pozwala to uniknąć kolizji z regałem przechowującym towary. Dotyczy to zarówno wózków widłowych, jak i dużego, ciężkiego sprzętu, który mógłby nadjechać. Kontakt pojazdu ze słupkiem nie wyrządzi dużych szkód. Natomiast w razie uderzenia w regał może zostać naruszona jego konstrukcja, a w najgorszym przypadku wszystkie półki runą na ziemię wraz z zawartością. Słupki umieszczone w narożach pomagają unikać takich sytuacji.
 

Niezależnie od tego, czy planujecie umieszczać słupki drogowe na parkingu, swojej posesji czy znajdą zastosowanie w ruchu drogowym, zawsze warto wybrać odpowiednią opcję, która idealnie wpasuje się w miejsce i spełni wymagania użytkowników.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl