Słupki do znaków drogowych – kto i kiedy ich używa?
Znaki drogowe są jednym z najważniejszych elementów organizujących ruch pojazdów. To dzięki nim ruch samochodów może odbywać się płynnie i bez zakłóceń. Dlatego też każdego kierowcę bezwzględnie obowiązuje znajomość znaków drogowych. Jednak dużą rolę odgrywają tutaj również słupki do znaków drogowych. Znacznie rzadziej zwracamy na nie uwagę, a bez nich znaki drogowe nie byłyby widoczne. Przedstawiamy warianty słupków do znaków drogowych, a także wyjaśniamy, kto i kiedy ich używa.
Najważniejsze cechy słupków do znaków drogowych
Polskie warunki drogowe są zróżnicowane. Zdarzają się przypadki, w których nie ma odpowiednich możliwości, aby w ogóle umieścić znaki drogowe lub aby zrobić to w sposób zapewniający odpowiednią widoczność znaku. Dlatego słupki do znaków drogowych mają wiele odmian. Mogą być wygięte w jedną stronę lub proste. Ponadto słupki do znaków drogowych montuje się na zewnątrz i to również należy uwzględnić na etapie produkcji oraz wykończenia słupków do znaków drogowych. Muszą one znosić niekorzystne warunki pogodowe, takie jak słońce, deszcz, mróz czy śnieg. Dlatego od słupków do znaków drogowych wymagana jest najwyższa jakość wykonania, aby pogoda nie wpływała na ich wygląd i nie dochodziło do korozji. Jest to główny powód, dla którego materiałem, z jakiego wykonywane są nowoczesne słupki do znaków drogowych, jest stal ocynkowana ogniowo.
Z drugiej strony silikonowa osłona przeciwdeszczowa zapobiega przedostawaniu się i gromadzeniu wody deszczowej we wnętrzu rury, pełniąc funkcję korka. Dodatkowo zapewniono łatwy i trwały montaż słupków poprzez wiązanie ich z podłożem. Tę podstawę uzyskuje się dzięki przyspawanej kotwie do zabetonowania. Wysokość słupka można dostosować do własnych potrzeb, wybierając z szerokiego asortymentu. To znacznie ułatwia montaż znaku zgodnie z panującymi warunkami w danym miejscu oraz tak, aby zapewnić maksymalną widoczność kierowcom samochodów i innych pojazdów.
Kto i kiedy używa słupków do znaków drogowych?
Słupki do znaków drogowych są używane wszędzie tam, gdzie nie ma innego sposobu na przymocowanie znaku drogowego. W praktyce jest to właśnie najczęstsze i najwygodniejsze rozwiązanie. Znaki umieszczane są zarówno na osiedlach, jak i poza nimi, na ścieżkach rowerowych, na drogach szybkiego ruchu i autostradach oraz na drogach wewnętrznych. Innymi słowy wszędzie tam, gdzie odbywa się ruch pojazdów. Ważne jest również dobranie odpowiedniej wysokości pylonu słupka do znaku. Głębokość betonowania kolumny należy zachować na długości 2,2 m od podłoża do dolnej krawędzi pierwszego znaku lub znaku z uwzględnieniem całkowitej wysokości wszystkich paneli i paneli montowanych na kolumnie.
Ze słupków do znaków drogowych korzystają najczęściej tzw. drogowcy, czyli pracownicy odpowiedzialni za utrzymanie dróg. Jednak słupki mogą być z powodzeniem użytkowane przez osoby prywatne czy przedsiębiorców chcących zorganizować ruch na swojej posesji. Dowolność użycia słupków do znaków drogowych jest duża i w zasadzie każdy może skorzystać z ich zalet.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog