Słupki drogowe – omawiamy rodzaje i zastosowanie
Słupki drogowe są jednym z podstawowych elementów wyposażenia dróg. Dzięki nim możliwe jest zapewnienie sprawności ruchu i bezpieczeństwa wszystkich użytkowników. Jednak słupki drogowe to nie tylko podstawowe wyposażenie dróg. Są one równie funkcjonalne w wielu sytuacjach na parkingach, ciągach pieszo-rowerowych czy chodnikach. Dostępność różnorodnych opcji i wariantów, w zależności od przeznaczenia, pozwala precyzyjnie dostosować je do potrzeb miejsca i sytuacji. Przedstawiamy podstawowe rodzaje słupków drogowych oraz ich zastosowanie.
Rodzaje słupków drogowych
Większość słupów ulicznych nie jest używana na samej drodze, ale w jej pobliżu. Są to więc krawędzie dróg, parkingi czy ścieżki pieszo-rowerowe. W tych miejscach oferują najwyższą funkcjonalność. Zazwyczaj słupki drogowe są trwale mocowane do podłoża za pomocą specjalnych śrub montażowych lub wpuszczane w podłoże. Nie są więc mobilnym elementem infrastruktury drogowej. Jednak dzięki temu skutecznie wykonują swoje zadania. Można także natknąć się na słupki drogowe montowane na gumowych lub plastikowych podstawach. Są nieco mniej stabilne, ale zapewniają niezbędną mobilność w określonych sytuacjach.
Różnorodność oferowanych przez producentów słupków drogowych sprawia, że łatwo je można dostosować do różnych sytuacji i zastosowań. W gamie słupków drogowych znajdziemy:
-
słupki do łańcucha,
-
słupki ze znakiem (U-2, U-12c, U-5a, U-5b, U-15b, U-21),
-
słupki elastyczne prowadzące,
-
słupki ostrzegawcze,
-
słupki z taśmą rozciąganą.
Przytoczone tutaj typy i rodzaje słupków drogowych odróżniają się od siebie wyglądem, ale właśnie dzięki temu mają one tak szerokie zastosowanie.
Zastosowanie słupków drogowych
Najczęstszym zastosowaniem słupków drogowych jest oddzielenie pasów dla pieszych i rowerzystów oraz obszarów ruchu kołowego. Zwiększa to bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Ponadto wiele słupków drogowych posiada dodatkowe opcje, takie jak doposażenie o znaki drogowe, łańcuchy czy pasy napinające.
Drogowskazy są idealne do organizowania ruchu pojazdów. Z kolei słupy z łańcuchami lub taśmami umieszcza się nie tylko na drodze, ale także na parkingach, w halach czy magazynach. Umożliwiają określenie kierunku ruchu lub pasa ruchu kołowego oraz pieszego. W magazynach i halach to rozwiązanie dobrze sprawdza się, aby oddzielić ruch maszyn lub wózków widłowych od obszarów, w których poruszają się piesi. Ponadto słupki drogowe i słupki łańcuchowe służą do tymczasowego lub stałego odgradzania terenu lub ścieżki. W ofercie producentów słupków drogowych znajdują się również elastyczne słupki drogowe. Mogą być wykonane narożnie lub płytowo, w zależności od potrzeb.
Słupki drogowe, niezależnie od typu i rodzaju, zwykle pokryte są taśmą odblaskową, która znacznie zwiększa ich widoczność po zmroku i w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Możliwy jest również wybór słupków drogowych o różnej wysokości, dzięki czemu sprawdzą się lepiej w różnych sytuacjach na drodze i poza nią.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog