Słupki przeszkodowe – rodzaje i zastosowania
Słupki przeszkodowe informują kierowców o utrudnieniach, dzięki czemu dbają o zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Zwykle stawia się je w terenie zabudowanym. Można nad lub za nimi umieścić znak nakazu jazdy w wyznaczonym kierunku. Dostępne są również słupki przeszkodowe z naklejonym znakiem, w ten sposób nie musimy umieszczać ich samodzielnie.
Słupki przeszkodowe – wygląd
Znak C-9, C-10 lub C-11, który umieszcza się razem ze słupkiem, może być mniejszy od tego, który montuje się na drodze. Należy zwrócić uwagę, żeby nie zasłaniał pieszych przechodzących przez jezdnię. Oprócz tego trzeba dopasować go do szerokości wysepki. Co ważne, jeśli montuje się słupki aktywne, to należy też wybrać takie same znaki.
Słupki oklejone są folią odblaskową II generacji, dlatego widoczne są po zmierzchu, a także w mgliste i deszczowe dni. Folia składa się z mikroskopijnych szklanych kulek, które doskonale odbijają światło i stosuje się ją przy oznaczaniu drogi szybkiego ruchu, autostrady i miejsc szczególnie niebezpiecznych. Słupki drogowe mogą być też wyposażone w dodatkowe podświetlenie, w postaci żółtego pulsującego światła. Dzięki temu kierowcy zobaczą takie słupki przeszkodowe już z daleka.
Słupki przeszkodowe – rodzaje
Słupki przeszkodowe są doskonale widoczne, dzięki czemu dają kierowcom czas na reakcję. Wyróżniamy dwa rodzaje: U5a i U5b.
- Słupki U5a ułatwiają kierowanie ruchem, ponieważ łączy się je znakiem nakazu jazdy. W ten sposób kierowca może bezpiecznie ominąć przeszkodę i tym samym nie zagraża bezpieczeństwu innych uczestników ruchu.
- Słupki ostrzegawcze U5b stosuje się do oznaczania bezpiecznych obszarów dla pieszych, wysepek i barier rozdzielających pasy ruchu. W górnej części znajduje się odpowiedni znak, w ten sposób kierowca sprawnie ominie przeszkodę.
Słupki drogowe – szeroki wybór
Wybierając słupki przeszkodowe U5b warto zastanowić się nad ich wariantem: opcje jedno- lub dwustronne. Wspomniane elementy mają średnicę 400 lub 600 mm, dzięki czemu sprawdzą się na każdej drodze.
Słupki przeszkodowe posiadają certyfikat, dzięki czemu zyskuje się pewność, że spełniają wymagania, podane w Krajowej Deklaracji Zgodności. Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego zostały wykonane z polietylenu, odpornego na uszkodzenia mechaniczne i trudne warunki atmosferyczne.
Certyfikowane słupki przeszkodowe dostępne są w naszym sklepie internetowym i stacjonarnej hurtowni z artykułami drogowymi!