wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » W jakich sytuacjach przydają się pachołki drogowe?

W jakich sytuacjach przydają się pachołki drogowe?

Data dodania: 23-06-2021 Wyświetleń: 585


Pachołki drogowe to niewielki, choć znaczący element wyposażenia dróg. Na co dzień często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak dużą rolę odgrywają one w zapewnieniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podobnie mało kiedy dostrzegamy, jak różnorodna jest grupa stożków drogowych. Przybliżymy ich specyfikę i wyjaśnimy, w jakich sytuacjach oraz dlaczego przydają się pachołki drogowe. Czy ich użycie ogranicza się do jezdni czy można zastosować je również poza nią? Wyjaśniamy i podpowiadamy.
 

Charakterystyka pachołków drogowych


Pachołki drogowe to istotny element dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Odgrywa ważną rolę niezależnie od typu drogi. Sprawdza się zarówno w terenie zabudowanym, jak i poza nim, na drogach ekspresowych oraz autostradach. Należy jedynie pamiętać, aby typ stożka drogowego dobrać odpowiednio do pełnionego zadania i warunków, w jakich będzie wykorzystywany. Pachołki ostrzegawcze mogą być używane także poza drogami – na parkingach, poboczach czy prywatnych posesjach.


Na początek co nieco o tym, czym są pachołki drogowe. To stożkowe elementy służące do oznaczania miejsc niebezpiecznych, do zwracania uwagi na zmianę organizacji ruchu oraz wielu innych zadań. Dzięki ich wykorzystaniu ruch na drodze w zmienionych warunkach odbywa się płynnie i bezpiecznie. Pachołki mogą być wykonane z plastiku lub gumy. Drugi wariant jest dużo trwalszy i bardziej wytrzymały, jednak pachołki plastikowe są tańsze i lżejsze. Dzięki mnogości opcji można dobrać stożki drogowe idealnie do swoich potrzeb. Pachołki drogowe jako urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego oznaczone są symbolem U-23.
 

Rodzaje pachołków drogowych


Stożki drogowe U-23 dzielą się na cztery rodzaje.

  • U-23a – mają wysokość 100 cm. Są wykonane z trwałego i wytrzymałego PCV. Charakteryzują się dużym ciężarem oraz solidną konstrukcją. Ich budowa i masa sprawiają, że ten rodzaj pachołków najlepiej sprawdza się tam, gdzie samochody poruszają się z dużą prędkością – na drogach ekspresowych i autostradach.
  • U-23b – to pachołek o wysokości 75 cm, który również charakteryzuje się solidną konstrukcją, wykonaniem z wytrzymałego materiału PCV oraz ciężką, stabilną podstawą.
  • U-23c – ten stożek drogowy ma wysokość 50 cm oraz solidną podstawę, która sprawia, że waga pachołka oscyluje w granicach 2,8 kg. Pachołki te również są wykonywane z odpornego na uszkodzenia PCV.
  • U-23d – to najmniejszy i najlżejszy pachołek ostrzegawczy. Ma wysokość 30 cm i wagę około 0,5 kg. Występuje w wariancie gumowym lub plastikowym. Ze względu na niewielką masę jest polecany do stosowania na drogach o mniejszym natężeniu ruchu.


Oprócz tego stożki drogowe mogą być wyposażone w pasy z samoprzylepnej folii odblaskowej. Taki dodatkowy element znacząco zwiększa widoczność pachołka drogowego, poprawia zauważalność na drodze czy poboczu, szczególnie po zmroku i w sytuacjach niedoboru światła, ale także w niesprzyjających warunkach pogodowych.


Pachołki drogowe są dostępne w wielu różnych wariantach kolorystycznych. Najpopularniejsze i najczęściej spotykane są stożki pomarańczowo-białe, ale popularne są również w wariancie biało-czerwonym oraz biało-żółtym. W sklepach z wyposażeniem drogowym można znaleźć pachołki w wielu innych kolorach, praktycznie bez ograniczeń.
 

W jakich sytuacjach przydają się pachołki drogowe?


Odpowiedni dobór stożków drogowych do sytuacji jest istotny. Warto wiedzieć, kiedy można sięgnąć po pachołki drogowe i w jakich sytuacjach się sprawdzą. Zastosowanie stożków drogowych jest szerokie. Są używane zarówno na jezdni oraz na poboczach, jak i na parkingach. Oprócz tego mogą być stosowane na prywatnych posesjach, placach budowy, stacjach benzynowych oraz w halach i magazynach.


W ruchu drogowym pachołki ostrzegawcze są wykorzystywane do wyznaczania stopniowego zwężania jezdni, wyznaczania toru jazdy, oznaczenia robót krótkotrwałych lub szybko postępujących, doraźnego oznaczania miejsc niebezpiecznych oraz zabezpieczania świeżo malowanych linii oznakowania poziomego.


Na tym nie kończy się ich funkcjonalność. Warto użyć stożków drogowych do zwrócenia uwagi na zagrożenie, a także do odgrodzenia dostępu do wybranego obszaru.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl