Z czego są wykonane pachołki elastyczne i czy są trwałe?
Obecnie ciężko sobie wyobrazić przeprowadzanie wielu prac bez użycia pachołków drogowych. Dotyczy to zarówno robót na jezdni oraz poboczach, jak i na parkingach, chodnikach czy prywatnych posesjach. Duża dostępność stożków drogowych upowszechniła ich użycie w wielu branżach. Nowoczesne materiały pozwalają na zachowanie elastyczności pachołków, przez co są wygodne w użyciu. Jednak to budzi pewne wątpliwości dotyczące ich trwałości. Rozwiewamy wszelkie niepewności i podpowiadamy, gdzie sprawdzą się pachołki elastyczne.
Cechy nowoczesnych pachołków elastycznych
Pachołki drogowe to funkcjonalne akcesoria będące podstawowym narzędziem zapewniającym bezpieczeństwo na drogach i nie tylko. Jednak pachołki parkingowe, które znamy sprzed lat, przeszły mocne przeobrażenie. Choć wizualnie niewiele się zmieniły, to ich jakość znacząco ewoluowała. Niezmienne pozostały wymiary – stożki drogowe są dostępne w wysokości od 30 cm do nawet 100 cm. Dzięki temu mogą być stosowane na różnych drogach, poboczach, chodnikach, ciągach pieszo-rowerowych, parkingach i prywatnych posesjach, ale także w magazynach oraz dużych halach. Nowoczesne słupki drogowe są znacznie lepiej widoczne niż ich starsze odpowiedniki. Zostało to osiągnięte dzięki folii odblaskowej wysokiej jakości. Zapewnia ona silne i efektywne odbicie światła, przez co uzyskuje się złudzenie, że pachołek sam świeci. Dzięki temu są widoczne również po zmroku i w niesprzyjających warunkach pogodowych.
Przewaga elastycznych pachołków drogowych nad innymi akcesoriami drogowymi
Jednak to, co jest najważniejsze, to materiał, z jakiego są produkowane pachołki elastyczne. Kiedyś standardowo wytwarzało się stożki drogowe z plastiku. Ten materiał jest daleki od ideału. Jest dość kruchy, ulega odkształceniom pod wpływem wysokiej temperatury, a w przypadku ekspozycji na promienie słoneczne szybko płowieje i traci intensywny kolor. Powoduje to, że w przypadku najechania pojazdu na pachołek parkingowy wykonany z plastiku element zostaje całkowicie zniszczony. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku elastycznych pachołków drogowych. Są one produkowane z takich tworzyw sztucznych jak polietylen oznaczany symbolem PE oraz polichlorek winylu – PVC/PCV. Coraz częściej stosuje się również gumę recyklingową do wytwarzania podstawy pachołków parkingowych. Guma i elastyczne tworzywa sztuczne mają tę przewagę nad plastikiem, że są dużo trwalsze i nie ulegają tak łatwo zniszczeniu. Nawet całkowite przejechanie samochodem po gumowym stożku drogowym nie spowoduje jego zniszczenia, a jedynie szybko odwracalne odkształcenie. Oprócz tego elastyczne stożki drogowe są odporne na wysoką i niską temperaturę, a także na płowienie i utratę koloru pod wpływem ekspozycji na słońce. Zdecydowanie gumowe pachołki drogowe są najlepszym wyborem oraz nowoczesną alternatywą dla plastikowych słupków drogowych. Są to też jedne z najtrwalszych akcesoriów drogowych tego typu.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog