wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Zapora drogowa — kto może ją ustawić na drodze?

Zapora drogowa — kto może ją ustawić na drodze?

Data dodania: 22-05-2024 Wyświetleń: 223
Zapora drogowa to konstrukcja używana w celu kontrolowania ruchu pojazdów i pieszych na drogach. Może być stała lub tymczasowa i jest wykorzystywana do zabezpieczenia obszarów w trakcie robót drogowych, wypadków, imprez masowych, czy innych sytuacji wymagających ograniczenia dostępu. Zapory drogowe pomagają kierować ruchem, zapewniając bezpieczeństwo uczestników ruchu oraz pracowników drogowych.

Zapora drogowa — kto może ją ustawić na drodze?

 

Prowadzenie prac remontowych na drodze, sprzątanie jezdni po kolizji drogowej, naprawa nawierzchni — te czynności wiążą się zarówno z utrudnieniami i ograniczeniami w ruchu, jak i z koniecznością zagwarantowania bezpieczeństwa robotnikom oraz wszystkim uczestnikom ruchu. W tym celu najczęściej stosuje się zapory drogowe. Mogą to być tymczasowe lub stałe przeszkody umieszczone na drodze w otoczeniu prowadzonych prac. Kto jest odpowiedzialny za ich ustawienie? 

Czym jest zapora drogowa i gdzie się ją stosuje?

Zapora drogowa to element infrastruktury drogowej służący do kontrolowania i regulowania ruchu pojazdów na drodze. Nazywana jest inaczej przeszkodą i stosowana jest na jezdni lub poboczu. 

Które produkty są w Polsce wykorzystywane, jako zapory drogowe?

  • W przypadku wygrania miejsc takich jak roboty prowadzone na chodnikach, prace wykonywane przy ciągach pieszych, ciągach pieszo-rowerowych i ścieżkach rowerowych, odgrodzenie powinno być wykonane przy pomocy zapory drogowej podwójnej U-20c. Warto uwzględnić fakt, że dolna krawędź dolnego pasa zapory musi znajdować się na wysokości około 0,3 m nad poziomem nawierzchni. 
  • Do wygradzania poprzecznego jezdni, stosowane są zapory drogowe pojedyncze szerokie U-20b
  • Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest poprawa bezpieczeństwa pieszych, w miejscach zwiększonego natężenia ruchu dzieci, konieczne jest zastosowanie zapory drogowej potrójnej U-20d. Jej dolna krawędź powinna się znajdować na wysokości około 15 cm nad poziomem nawierzchni.

Kto jest uprawniony do postawienia zapory drogowej?

Zasady związane z postawieniem zapory drogowej są jasno określone. Dotyczą nie tylko samego miejsca zastosowania, ale również tego, kto może ustawić je na jezdni czy poboczu. Jakie organy są do tego upoważnione?

  • Straż Miejska — w niektórych miejscach za ustawienie zapór odpowiedzialna jest odpowiedzialna Straż Miejsca. Szczególnie wtedy, gdy potrzebna jest regulacja ruchu, zagwarantowanie bezpieczeństwa pieszych i kontrolowanie dostępu do określonych obszarów.
  • Policja — funkcjonariusze policji mają szczególne uprawnienia do ustawiania zapór drogowych, które pozwolą im na lepszą kontrolę ruchu w  sytuacjach awaryjnych, wszędzie tam, gdzie konieczne jest regulowanie prędkości ruchu, prowadzenie kontroli drogowych, czy zapewniania bezpieczeństwa podczas imprez masowych.
  • Służby drogowe — przedstawiciele zarządów dróg mogą być odpowiedzialni za ustawianie zapór drogowych w celu przeprowadzenia prac drogowych, remontów, konserwacji czy budowy nowych dróg.
  • Operatorzy autostrad i dróg szybkiego ruchu — te jednostki mają uprawnienia do ustawiania zapór drogowych w celu zarządzania ruchem, przeprowadzania napraw czy zapewnienia bezpieczeństwa na drodze.
  • Prywatne przedsiębiorstwa — w niektórych przypadkach firmy prywatne mogą ustawiać zapory drogowe w celu zabezpieczenia strefy robót. Dzieję się tak głównie podczas prowadzenia prac budowlanych na terenie prywatnym.

Zakup jakościowej, trwałej zapory drogowej, a przede wszystkim zgodnej z zarządzonymi normami, może znacznie pomóc w regulowaniu ruchu pojazdów i pieszych i zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. 


 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
ostatnio oglądane produkty