wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Zapory drogowe – rodzaje i zastosowanie

Zapory drogowe – rodzaje i zastosowanie

Data dodania: 26-08-2021 Wyświetleń: 1418


Asortyment sprzętów i akcesoriów zapewniających bezpieczeństwo użytkownikom dróg jest ogromny. Pozwala dostosować odpowiednie rozwiązanie do konkretnej sytuacji oraz rodzaju zagrożenia. Jednymi z elementów drogowej infrastruktury są zapory drogowe. Aby ich użycie było skuteczne i efektowne, warto poznać rodzaje produktów oraz możliwe zastosowania.
 

Charakterystyka zapór drogowych


Zapory drogowe to rodzaj znaków, które odgradzają część terenu, określony obszar jezdni i jednocześnie mają za zadanie zwrócić uwagę na prowadzone roboty czy obszar zagrożenia. Zapory drogowe mogą przybierać różną formę i tym samym różnić się od siebie wyglądem. Najpopularniejszymi zaporami drogowymi jest proste oznakowanie wykonane z plastiku lub stalowe zapory nożycowe. Te ostatnie muszą mieć odpowiedni certyfikat TÜV, aby było możliwe ich stosowanie w ruchu drogowym. Wybór konkretnych zapór powinien rozpocząć się od poznania ich rodzajów oraz typów.
 

Rodzaje zapór drogowych


Każdy rodzaj zapory drogowej ma odpowiednie oznaczenie i symbol. I tak wyróżniamy zapory drogowe pojedyncze U-20a i U-20b, zapory podwójne U-20c oraz zapory o symbolu U-20d. Różnice leżą zarówno w ich wyglądzie, jak i w możliwych zastosowaniach w ruchu drogowym czy poza nim. Zapory drogowe oznaczone symbolem U-20a i U-20b są metalowe oraz mają kształt poziomego prostokąta w naprzemiennie ułożonych kolorach – białym i czerwonym. Folia zapewniająca kolorystykę zapory drogowej jest odblaskowa w celu zwiększenia widoczności po zmroku i w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Zapory U-20a wykorzystuje się do wygrodzeń wzdłuż jedni, natomiast zapory drogowe U-20b do wygrodzeń poprzecznych. 
 

Zapory drogowe U-20 mogą także przyjmować formę plastikowej barierki tymczasowej. Przypominają wyglądem płotek w kolorze białym, czerwonym lub pomarańczowym. Również są wyposażone w odblaskowe biało-czerwone pasy. Zapory drogowe U-20c mają formę podwójnego poziomego prostokąta, w którym są ułożone jedna pod drugą. Zapory tego typu również są wykonane z metalu i także mają naprzemiennie ułożone białe oraz czerwone pasy folii odblaskowej. Kolejnym typem zapory drogowej jest ta z symbolem U-20d. Jest wzorowana na wcześniej opisanych modelach, ale przyjmuje formę potrójnego prostokąta. Producenci oferują również zapory nożycowe z certyfikatem TÜV, skonstruowane w sposób umożliwiający szybkie i łatwe rozstawienie. Dodatkowo dzięki nożycowej konstrukcji są elastyczne, jeśli chodzi o długość zabezpieczonego obszaru.
 

Zastosowanie zapór drogowych


Zapory drogowe nadają się zarówno do zabezpieczenia ruchu drogowego, jak i pieszego. Najczęściej są stosowane do wygradzania miejsc robót prowadzonych w pasie drogowym. Oprócz tego wykorzystuje się je do odgradzania prac prowadzonych na chodnikach, ciągach pieszych, ciągach pieszo-rowerowych oraz ścieżkach rowerowych. Zapory drogowe wbrew ich nazwie mogą i często są stosowane również poza jezdnią oraz ruchem drogowym. Najpopularniejsze zastosowanie to zabezpieczanie eventów, odgradzanie obszarów na terenie parkingów, hal magazynowych czy lotnisk.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl