Jak odczytywać słupki drogowe?
Słupki drogowe widnieją przy większości polskich oraz zagranicznych dróg. Przyjmujemy ich istnienie i najczęściej nawet nie zwracamy na nie uwagi. Sytuacja zmienia się, kiedy musimy wezwać służby ratunkowe i określić swoje położenie. Nie wiemy wtedy, jak to zrobić, czyli jak odczytywać słupki drogowe. Wyjaśnimy więc, co oznaczają przydrożne słupki i jak zrobić z nich pożytek w życiu codziennym.
Zobacz również: Bariery drogowe plastikowe – kupić czy wypożyczyć?
Po co słupki są umieszczane przy drogach?
Niestety na kursie prawa jazdy nie mówi się zbyt wiele o słupkach drogowych. Tym samym młodzi kierowcy często nie wiedzą, co oznaczają przydrożne słupki i jak je czytać. A warto wiedzieć, ponieważ może to uratować życie w razie wypadku czy innej awaryjnej sytuacji na drodze. Jak to możliwe?
Na słupkach znajdują się informacje o naszej lokalizacji. W razie konieczności wezwania pogotowia czy policji do zdarzenia drogowego wszystkie wiadomości, które można odczytać ze słupków drogowych, będą potrzebne dyspozytorowi. On przekazuje je wyruszającym na miejsce służbom. Dzięki temu zgłoszenie będzie precyzyjne, a wezwane jednostki będą znały naszą dokładną lokalizację. Sprawi to, że dotrą do nas szybciej, co może uratować życie uczestnikom wypadku. Informacje zawarte na słupkach drogowych mogą być też przydatne w razie konieczności wezwania lawety czy pomocy drogowej.
Zobacz również: Zapory drogowe – rodzaje i zastosowanie
Jak odczytywać słupki drogowe?
W istocie informacje są zapisane na słupkach drogowych w sposób jasny i czytelny. Trzeba jedynie wiedzieć, jak je odczytać. Słupki drogowe są odpowiedzialne za tak zwany pikietaż dróg, czyli numerowanie drogi co sto metrów. W całej Polsce słupki wyglądają identycznie, a i poza granicami naszego kraju ich wygląd jest na tyle zbliżony, że bez trudu poradzimy sobie z ich odczytaniem.
Słupek drogowy ma trzy rzędy liczb. Cyfra na samym szczycie, następnie niżej element odblaskowy, który zwiększa widoczność słupka po zmroku, ale także wyznacza skraj jezdni. Elementy te są szczególnie przydatne właśnie w nocy. Pod odblaskiem znajdują się kolejne liczby. Pierwsza z nich jest nieco mniejsza a kolejna wyraźnie większa. Co więc oznaczają? Liczby umieszczone na samym szczycie słupka drogowego to numer drogi, na której się znajdujemy, według ogólnokrajowego systemu oznakowania dróg.
Zobacz również: Do czego służą słupki drogowe z łańcuchem?
Te same numery drogi możemy znaleźć na znakach czy mapach. Mniejsze liczby umieszczone pod elementem odblaskowym określają kilometr drogi, a poniżej, większą czcionką, zapisana jest informacja o metrze drogi (podawana w setkach). Tym samym słupki drogowe są umieszczane co 100 metrów i pozwalają łatwo oraz precyzyjnie określić położenie. Jest to szczególnie przydatne w lesie, na otwartych przestrzeniach lub w miejscach, których nie znamy.
Niezależnie od sytuacji informacje o tym, jak czytać słupki drogowe, powinny być podstawową wiedzą każdego kierowcy.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog